Wójt Praski i rada w Pankach zostają. Kolejne referendum nieważne

  • W niedzielę w Gminie Panki (śląskie) odbyło się referendum lokalne odwoławcze.
  • Mieszkańcy decydowali o losach wójta Bogdana Praskiego oraz Rady Gminy.
  • Referendum miało być ważne jeśli w lokalach wyborczych pojawiłoby się około 1400 mieszkańców gminy.
  • Z oficjalnych informacji wynika, że progu frekwencji nie udało się przekroczyć. Zagłosowało 812 osób. Z tej przyczyny referendum w Pankach jest nieważne.

Wczoraj w Gminie Panki odbyło się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Bogdana Praskiego Wójta Gminy Panki przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Gminy Panki przed upływem kadencji?”

Wyniki głosowanie

Żeby referendum było ważne w lokalach wyborczych musiało pojawić się około 1400 mieszkańców (34% uprawnionych).

Z oficjalnych danych wynika, że w głosowaniu dotyczącym wójta na 4148 uprawnionych zagłosowało 812 osób (19,58%). Ważnych głosów naliczono 802. Z tego 748 osób opowiedziało się za odwołaniem wójta Praskiego (93,27%). Przeciwko odwołaniu było 54 głosujących (6,73%).

W plebiscycie w sprawie rady na 4148 uprawnionych mieszkańców zagłosowało 812 osób (19,58%). Ważnych głosów było 804. Z tego 706 glosujących chciało odwołać radę (87,81%). Przeciwko odwołaniu było 98 obywateli (12,19%).

e.

Statystyki

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 37 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Pankach było trzecim tego typu głosowaniem jakie w aktualnej kadencji odbyło się w województwie śląskim. Wcześniej głosowano w Porębie (10 stycznia 2016 r.) i Szczekocinach (7 sierpnia 2016 r.).

Historia inicjatywy

Formalnie inicjatywa referendalna w Gminie Panki rozpoczęła się pod koniec października. W dniu 31 października 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Częstochowie wpłynęło powiadomienie pełnomocnika inicjatora referendum o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Panki i Rady Gminy Panki przed upływem kadencji. Wniosek o przeprowadzenie referendum wpłynął do Komisarza z kolei 28 grudnia 2016 r. Po analizie tego dokumentu Komisarz Wyborczy 16 stycznia 2017 r. podjął decyzję o rozpisaniu referendum.

Jakie były powody głosowania

Problemy Wójta Praskiego zaczęły się latem zeszłego roku, kiedy to wybuchła afera obyczajowa. W sieci opublikowana została wtedy „sekstaśma”, na której miał być widoczny Wójt Praski. Dodatkowo w sprawie pojawił się drugi wątek. Wójt Gminy Panki miał być szantażowany opublikowanym materiałem wideo.

O referendum mówiło się zaraz po wybuchu skandalu. Początkowo jednak do głosowania miało dojść w wyniku decyzji radnych. Ci jednak nie doprowadzili do głosowania w sprawie odwołania Wójta.

Niemoc radnych sprawiła, że procedurę referendalną rozpoczęli sami mieszkańcy. Wójtowi przede wszystkim zarzucali, że afera obyczajowa z jego udziałem uderza w dobre imię gminy. Dodatkowo inicjatorzy wytykali wójtowi mobbing w urzędzie i błędy w zarządzaniu gminnymi szkołami. Z takimi argumentami nie zgadza się Wójt.

Dostało się również radnym. W opinii inicjatorów nie reprezentują oni należycie swoich wyborców. Szczególnie ma to być widoczne gdy rada niejako zatwierdza wszystko co zostaje zaproponowane przez wójta.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *