Wójt Marcinowic Władysław Gołębiowski zostaje. Referendum nieważne

  • W Marcinowicach (dolnośląskie) w niedzielę – 16 października 2016 r. – odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Władysława Gołębiowskiego.
  • Referendum jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.
  • Do urn poszło około 10% mieszkańców. Głosowanie byłoby ważne gdyby zagłosowało trzy razy więcej wyborców.
  • Inicjatorzy zarzucali wójtowi złą politykę kadrową w urzędzie, zapaść finansów gminy oraz brak współpracy z mieszkańcami.

W niedzielę 16 października 2016 r. do urn wyborczych poszli mieszkańcy Gminy Marcinowice. W referendum lokalnym decydowali o losach wójta Władysława Gołębiowskiego. Batalię wygrał wójt Gołębiowski. Referendum z powodu zbyt niskiej frekwencji jest nieważne.

Wynik głosowania

W referendum w Marcinowicach najważniejsza okazała się frekwencja. Zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym głosowanie referendalne jest ważne jeśli weźmie w nim udział przynajmniej 3/5 mieszkańców, którzy brali udział w wyborze danego organu.

Niedzielne referendum byłoby ważne jeśli zagłosowałoby przynajmniej 1600 uprawnionych mieszkańców (około 31%). Takiej frekwencji jednak nie udało się osiągnąć. Według treści protokołu ustalenia wyników niedzielnego referendum na 5 195 głosujących do urn wybrały się jedynie 543 osoby. Wynika z tego, że frekwencja osiągnęła jedynie 10,45%. Mimo, że referendum jest nieważne to jednak zdecydowana większość osób, które zagłosowały była przeciwko wójtowi Gołębiowskiemu. Za jego odwołaniem na 538 głosów ważnych było 435 głosujących (80.86%). Za pozostaweniem wójta na stanowiski zagłosowało 103 mieszkańców (19,14%).

Słabe statystyki

Referendum w Marcinowicach było 28 głosowaniem odwoławczym w kadencji 2014-2018. Z tego tylko w trzech przypadkach głosowania były ważne: w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie). Referendum w Marcinowicach było drugim na terenie województwa dolnośląskiego. Wcześniej w sprawie odwołania władz głosowali mieszkańcy Legnickiego Pola.

Powody nieudanego referendum

Z informacji rozpowszechnianych przez inicjatorów referendum wynikało, że grupa zarzucała wójtowi Gołębiowskiemu:

  • błędną politykę kadrową w urzędzie (zatrudnianie osób z poza gminy, utworzenie zbędnego stanowiska rzecznika prasowego);
  • rezygnację z wcześniej przyznanych funduszy;
  • brak umiejętności w pozyskiwaniu środków z UE;
  • brak współpracy wójta z lokalnymi organizacjami społecznymi;
  • lekceważenie problemów i potrzeb mieszkańców;
  • dbanie wyłącznie o swój wizerunek.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *