Wczorajsze referendum odwoławcze w Pionkach nieważne. Zdecydowała frekwencja

 

  • Wczoraj (19 marca) w Pionkach (woj. mazowieckie) odbyło się referendum w sprawie odwołania Burmistrza Romualda Zawodnika.
  • Referendum miało być ważne jeśli do urn udałoby się około 25% uprawnionych mieszkańców.
  • Progu frekwencji nie udało się przekroczyć. Zagłosowało 16,29% mieszkańców. Z tej przyczyny referendum w Pionkach jest nieważne.

Wczoraj (19 marca) w Pionkach odbyło się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Romualda Zawodnika Burmistrza Miasta Pionki przed upływem kadencji?”.

Wyniki głosowania

Wyborcy, którzy chcieli zagłosować w referendum mogli to zrobić od godziny 7.00 do 21.00. Głosować można było w jednej z 17 komisji referendalnych.

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie referendalne byłoby ważne jeśli do urn podzłoby przynajmniej 3/5 osób jakie brały udział w wyborze Burmistrza.

W 2014 r. wybory na stanowisko Burmistrza Pionek rozstrzygnęły się w II turze. Romulad Zawodnik pokonał wtedy Marka Janeczka uzyskując poparcie 54.65% wyborców. W głosowaniu wzięło odział 6659 mieszkańców co dało frekwencję 41.55%. Żeby zatem niedzielne referendum w Pionkach było ważne do urn musiało pójść przynajmniej 3996 wyborców (około 25%).

Progu frekwencji nie udało się jednak przekroczyć. Do urn poszło 2529 uprawnionych mieszkańców, co dało frekwencję na poziomie 16,29%. Oddanych głosów ważnych było 2477. Z tego 2423 mieszkańców opowiedziało się za odwołaniem burmistrza.

Statystyki

Dotychczas w skali kraju (w kadencji 2014-2018) łącznie z głosowaniem w Pionkach odbyło się 38 referendów odwoławczych. Tylko 3 spośród nich były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Pionkach było jednocześnie piątym głosowaniem odwoławczym w aktualnej kadencji na Mazowszu. Wcześniej odbyły się referenda w Raciążu (20 grudnia 2015 r.), Nowym Dworze Mazowieckim (28 lutego 2016 r.), Bodzanowie (24 kwietnia 2016 r.) i Otwocku (11 grudnia 2016 r.). Głosowanie te jednak były nieważne z powodu niskiej frekwencji.

Historia inicjatywy

Formalnie inicjatywa w sprawie odwołania Burmistrza Pionek rozpoczęła się pod koniec października 2016 r. Wtedy do Urzędu Miasta w Pionkach wpłynęło zawiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną. W dniu 25 października 2016 r. taki dokument również dostarczono do Komisarza Wyborczego w Radomiu. Pełnomocnikiem inicjatora referendum została Iwona Deręgowska-Celuch.

Po złożeniu zawiadomień inicjatorzy głosowania mieli 60 dni na zebranie podpisów 10% mieszkańców Pionek, którzy popierają referendum. Zadanie to udało się zrealizować. W dniu 22 grudnia 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Radomiu wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Pionki. Od tego terminu Komisarz Wyborczy miał 30 dni na sprawdzenie poprawności złożenia wniosku. Ostatecznie Komisarz nie dopatrzył się błędów w procedurze referendalnej i 19 stycznia 2017 r. wydał postanowienie o rozpisaniu referendum. Postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 30 stycznia 2017 r. Komisarz wyznaczył datę referendum na 19 marca 2017 r.

Powody referendum

Inicjatorzy referendum rozpowszechniając informację na temat przyczyn głosowania zarzucali Burmistrzowi Zawodnikowi:

  • niespełnienie obietnic wyborczych;
  • podwyżkę płac dla urzędników samorządowych;
  • zwalnianie osób krytykujących działania burmistrza;
  • „kolesiostwo i nepotyzm”;
  • nieumiejętna polityka w zakresie oświaty.

Z argumentami przedstawianymi przez inicjatorów nie zgadzał się Burmistrz Pionek. Określał je jako pomówienia i kłamstwa na własny temat.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *