W Wymiarkach referendum nieważne z powodu niskiej frekwencji

  • Referendum odwoławcze w Wymiarkach odbyło się 4 września 2016 r.
  • Referendum jest nieważne z powodu niskiej frekwencji. W głosowaniu wzięło udział 334 osoby (17,64%).
  • Referendum w Wymiarkach było 22 referendum odwoławczym w tej kadencji. Tylko trzy głosowania były dotychczas ważne.

W niedzielę 4 września 2016 r. w Wymiarkach (lubuskie) przeprowadzone zostało referendum gminne w sprawie odwołania wójta. Niestety głosowanie było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Żeby referendum było ważne do głosowania musiało się udać przynajmniej 636. Tymczasem w referendum wzięło udział 334 uprawnionych mieszkańców.

Dane z protokołu wyników referendum

Z opublikowanego protokołu wyników referendum wynika, że do głosowania w referendum uprawnionych było 1893 mieszkańców. W głosowaniu wzięły udział 334 osoby, co stanowiło 17,64%. Przy takiej frekwencji referendum odwoławcze zostało uznane za nieważne. W przypadku referendum w Wymiarkach próg ważności referendum zostałby spełniony gdyby do głosowania udały się przynajmniej 636 osoby.

Analizując szczegółowo dane z protokołu głosowania referendalnego można zauważyć, że zdecydowana większość z biorących udział w referendum była za odwołaniem Wójta Wymiarek. Przy 325 ważnych głosach za dowołaniem Wójta było 313 osób. Przeciwko odwołaniu opowiedziało się 12 mieszkańców.

Statystyka referendów

Referendum odwoławcze w Wymiarkach było 22, które odbyło się tej kadencji organów samorządu terytorialnego. Z pośród tych głosowań tylko inicjatywy w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie) były ważne. W pozostałych przypadkach frekwencja była za niska.

Historia inicjatywy referendalnej

Inicjatywa w Wymiarkach rozpoczęła się pod koniec czerwca br. W dniu 20 czerwca 2016 r. pełnomocnik inicjatora referendum powiadomił Komisarza Wyborczego o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Wymiarki przed upływem kadencji. Następnego dnia zawiadomienie takie trafiło również do samego Wójta. Zbieranie podpisów mieszkańców nie zajęło inicjatorowi dużo czasu. Wniosek o przeprowadzenie referendum trafił do Komisarza Wyborczego w Zielonej Górze już 1 lipca 2016 r.

Po analizie wniosku Komisarz uznał, że nie ma przeszkód, aby referendum się odbyło. W związku z tym na mocy postanowienia Komisarza Wyborczego z dnia 15 lipca 2016 r. termin referendum został wyznaczony na pierwszą niedzielę września.

Wyciąg z protokołu referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy Wymiarki przed upływem kadencji zarządzonego na 4 września 2016 r.

Liczba osób uprawnionych do głosowania1893
Liczba osób, którym wydano karty do głosowania334
Liczba osób głosujących przez pełnomocnika0
Liczba osób, którym wysłano pakiety referendalne0
Liczba otrzymanych kopert zwrotnych0
Liczba kart wyjętych z urn334
Liczba kart nieważnych0
Liczba kart ważnych (liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu)334
Minimalna liczba głosujących gwarantująca wystarczającą frekwencję dla ważności referendum636
Liczba głosów nieważnych9
Liczba głosów pozytywnych „Tak”313
Liczba głosów negatywnych „Nie”12

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *