W Świdwinie władze zostają. Referendum nieważne

 • W niedzielę w Świdwinie (zachodniopomorskie) odbyło się referendum w sprawie odwołania władz miasta.
 • Mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji?”.
 • Do urn wyborczych poszło tylko 16,10% mieszkańców – było to za mało żeby referendum było ważne.

W niedzielę (22 stycznia 2017 r.) w Świdwinie przeprowadzone zostało referendum odwoławcze. W głosowaniu mieszkańcy decydowali o przyszłości Burmistrza Jana Owsiaka oraz Rady Miasta Świdwina.

Nie udało się

Tak jak można było przewidzieć najtrudniejszym zadaniem jakie stanęło przed organizatorami referendum było zmobilizowanie mieszkańców do udziału w głosowaniu. Zgodnie z przepisami prawa żeby referendum mogło być ważne do urn musiało pójść przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborach. Z danych z wyborów samorządowych z 20154 r. wynikało, że głosowanie w sprawie odwołana Burmistrza Owsiaka będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 3281 uprawnionych mieszkańców. Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej miało być ważne jeśli przy urnach pojawiłoby się przynajmniej 3276 osób.

Niestety żadnej z tych liczb nie udało się przekroczyć. Uprawnionych do głosowania w referendum było 12320 mieszkańców. W referendum w sprawie Burmistrza zagłosowało 1984 osób. Dało to frekwencję na poziomie 16,10%. Identycznie było w głosowaniu w sprawie odwołania Rady. Swoje głosy oddało 1964 mieszkańców, co dało frekwencję 16,10%.

Większość chciała odwołania

Patrząc na szczegółowe wyniki głosowania można stwierdzić, że do pójścia do urn wyborczych zmobilizowali się bardziej przeciwnicy władz miasta. Z 1963 głosów oddanych w sprawie Burmistrza aż 1725 było za jego odwołaniem (87,88%). W głosowaniu w sprawie Rady oddano 1965 ważnych głosów. Z tego 1774 mieszkańców opowiedziało się za odwołaniem Rady (90,28%).

Głosowanie

Referendum zostało przeprowadzone w niedzielę 22stycznia 2017 r. Lokale wyborcze zostały otwarte o 7.00. Głosowanie zakończyło się o 21.00. W referendum mieszkańcy odpowiadali na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji?”.

Statystyki

Wynik referendum w Świdwinie pogorszył i tak słabe statystyki. Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 34 próby odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Na terenie Pomorza Zachodniego oprócz referendum w Trzebiatowie przeprowadzono jeszcze cztery inne głosowania odwoławcze: w Tychowie (10 kwietnia 2016 r.), Płotach (2 października 2016 r.), Dobrzanach (6 listopada 2016 r.) i niedzielne referendum w Świdwinie. Inicjatywy te jednak zakończyły się niepowodzeniem z powodu niskiej frekwencji.

Powody referendum

Z materiałów jakie były rozpowszechniane w trakcie kampanii referendalnej podpisów mieszkańców wynika, że lista zarzutów kierowana pod adresem władz Świdwina była długa. I tak inicjatorzy zarzucali burmistrzowi Owsiakowi między innymi:

 • naruszenia przepisów prawa przy sprzedaży miejskich nieruchomości, prowadzeniu postępowań przetargowych na miejskie inwestycje oraz prowadzeniu finansów miasta;
 • brak konkursów na stanowiska kierownicze w mieście;
 • nepotyzm i „kolesiostwo” przy zatrudnianiu pracowników;
 • brak strategii rozwoju miasta;
 • zadłużanie miasta.

Równie stanowcze zarzuty kierowane były pod adresem Rady Miejskiej:

 • brak kontroli i nadzoru nad działaniami burmistrza;
 • podwyższenie wynagrodzenia dla burmistrza przy słabej kondycji finansowej miasta;
 • utratę zaufania społecznego.

You May Also Like

One thought on “W Świdwinie władze zostają. Referendum nieważne

 1. Komentarz Inicjatora Referendum:

  Porażka zwycięstwa i demokracji, referendum nieważne
  Uprawnionych do głosowania w referendum 12320 osób, w referendum wzięło udział 1984 osoby. Za odwołaniem Owsiaka głosowało 1725 przeciw 238 osób, za odwołaniem rady miasta 1774 głosów przeciw 191. Frekwencja wyniosła 16,10%.

  Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w referendum, to godna pochwały i naśladowania obywatelska postawa, jednak to za mało aby mówić o społeczeństwie obywatelskim, takiego społeczeństwa w Świdwinie niema i w najbliższym czasie nie będzie.

  Polska to dziwny kraj, o wyniku demokratycznie przeprowadzonego referendum zdecydowali ci którzy nie uczestniczyli w akcie głosowania.

  Referendum odwoławcze w Świdwinie jest nieważne, ze względu na frekwencję, która nie osiągnęła wymaganego ustawą progu procentowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *