W Świdwinie dziś głosują w sprawie odwołania Burmistrza i Rady Miasta

 • Dziś w Świdwinie (zachodniopomorskie) trwa referendum w sprawie odwołania władz miasta.
 • Mieszkańcy odpowiadają na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji?”.
 • Referendum będzie ważne gdy do urn uda się około 27% uprawnionych mieszkańców.

Dziś w Świdwinie mieszkańcy miasta głosują w referendum lokalnym odwoławczym. W głosowaniu podjęta zostanie decyzja w sprawie przyszłości Burmistrza Jana Owsiaka oraz Rady Miasta Świdwina.

Głosowanie

Lokale wyborcze w Świdwinie zostały otwarte o 7.00. Głosowanie zakończy się o 21.00. W referendum mieszkańcy odpowiadają na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji?”.

Mieszkańcy Świdwina mogą oddawać swoje głosy w jednej z ośmiu obwodowych komisji referendalnych. Komisje te znajdują się w :

 1. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (nowy budynek) – ul. Kościuszki 28;
 2. Hali Sportowej – Plac Jana Pawła II;
 3. Publicznym Przedszkolu nr 1 – ul. Drawska 30;
 4. Świdnickim Ośrodku Kultury – ul. Niedziałkowskiego 17;
 5. Publicznym Gimnazjum nr 1 – ul. Kombatantów Polskich 6;
 6. budynku dawnej szkoły zawodowej – ul. Wojska Polskiego 14;
 7. Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego – ul. Szczecińska 88;
 8. Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 – ul. Szturmowców 1.

Trwa cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania Świdwinie trwa cisza wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Najważniejsza będzie frekwencja

Podczas dzisiejszego głosowania najważniejsze dla inicjatorów referendum będzie uzyskanie wymaganej prawem frekwencji. Zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania władz miejskich jest ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach danego organu.

W wyborach na stanowisko Burmistrza Świdwina w 2014 r. z 12534 uprawnionych do urn poszło 5 468 co dało frekwencję na poziomie 43,63%. Żeby referendum w sprawie odwołania Burmistrza było ważne zagłosować musi przynajmniej 3281 uprawnionych mieszkańców (około 26,18%).

Jeśli chodzi o Radę Miejska to w wyborach w 2014 r. na 12534 uprawnionych mieszkańców zagłosowało 5460 osób, co dało frekwencję 43,56%. Żeby planowane referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej było ważne zagłosować musi przynajmniej 3276 osób, co jest równoznaczne z frekwencją na poziomie 26,14%.

Statystyki

Patrząc na wyniki referendów odwoławczych w tej kadencji można powiedzieć, że przed inicjatorami głosowania stoi trudne zadanie. Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 33 próby odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Na terenie Pomorza Zachodniego oprócz referendum w Trzebiatowie przeprowadzono jeszcze trzy inne głosowania odwoławcze: w Tychowie (10 kwietnia 2016 r.), Płotach (2 października 2016 r.) i Dobrzanach (6 listopada 2016 r.). Inicjatywy te jednak zakończyły się niepowodzeniem z powodu niskiej frekwencji.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *