W Starachowicach 8 września będzie referendum w sprawie spalarni śmieci

  • Rada Miejska w Starachowicach 25 lipca rozpisała referendum lokalne.
  • Mieszkańcy w głosowaniu mają wypowiedzieć się, czy chcą aby w mieście powstała spalarnia odpadów.
  • Referendum odbędzie się 8 września.

Pomysł referendum w sprawie budowy spalarni odpadów w Starachowicach ma już swoją kilkumiesięczną historię. Pomysłodawcą przeprowadzenia takiego głosowania było Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie. Pod pomysłem referendum udało się zebrać 5 tysięcy podpisów mieszkańców.

Rada rozpisała referendum

Wniosek o przeprowadzenie referendum razem z podpisami mieszkańców trafił do starachowickich radnych. Ich obowiązkiem było sprawdzenie czy przekazane dokumenty oraz zebrane podpisy spełniają wymogi ustawy o referendum lokalnym. Okazało się, że inicjatorzy referendum spełnili wszystkie warunki do przeprowadzenie miejskiego głosowania. Ostatecznie Rada Miejska w Starachowicach na sesji 25 lipca rozpisała referendum lokalne.

Data i pytanie

Miejscy radni na datę referendum wyznaczyli 8 września (niedziela). Samo głosowanie odbędzie się miedzy 7.00 a 21.00. W czasie referendum mieszkańcy Starachowic odpowiedzą na jedno pytanie: „Czy chcesz, żeby w Starachowicach była wybudowana Instalacja Odzysku Energii tzw. „spalarnia odpadów” ?”

Jak zwykle najważniejsza będzie frekwencja

Bolączką referendów lokalnych w Polsce jest to, że przeważnie notuje się w nich bardzo niską frekwencję. Ma to poważne skutki. Jeśli w głosowaniu weźmie udział poniżej 30% mieszkańców to referendum nie jest ważne. Z uwagi, że do głosowania pozostał mniej niż miesiąc Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie musi wykorzystać ten czas do zmobilizowania do udziału w referendum jak największej grupy mieszkańców miasta.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *