W Sopocie zebrali podpisy za odwołaniem Prezydenta Karnowskiego

 

  • Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” złożyło wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Prezydenta Jacka Karnowskiego.
  • W ciągu 30 dni decyzję w sprawie referendum podejmie Komisarz Wyborczy w Gdańsku.
  • Jeżeli we wniosku nie ma błędów referendum może odbyć się w styczniu 2018 r.

Przedstawiciele stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” w piątek (20.10) przekazali Komisarzowi Wyborczemu w Gdańsku podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Wizyta u Komisarza zakończyła oficjalnie 60-dniowy okres, w którym stowarzyszenie zbierało podpisy mieszkańców.

Trzeba mieć poparcie 10% mieszkańców

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym inicjator głosowania odwoławczego musi zebrać podpisy przynajmniej 10% mieszkańców. Zgodnie z prasowymi doniesieniami minimalna liczba podpisów jaka gwarantuje przeprowadzenie głosowania odwoławczego wynosi 2902. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli stowarzyszenia „Mieszkańcy dla Sopotu” wynika, że zebrali oni około 200 podpisów więcej, niż wynosi ustawowe minimum.

Jak wygląda dalsza procedura

Sprawa sopockiego referendum leży w rękach Komisarza Wyborczego. Ma on teraz 30 dni na weryfikację wniosku. Podstawowym zadaniem Komisarza będzie sprawdzenie czy do wniosku dołączono wystarczającą liczbę prawidłowych podpisów. Jeśli inicjatorzy spełnią wszystkie warunki to zostanie wydane postanowienie o przeprowadzeniu głosowania odwoławczego. Jeśli nie będzie nieprzewidzianych komplikacji to głosowania ma szansę się odbyć w styczniu.

Zarzuty pod adresem Prezydenta Karnowskiego

Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” zarzucaja Prezydentowi między innymi, że wyprzedaje działki i nieruchomości poniżej ich realnej wartości, niszczy tereny uzdrowiska poprzez ich zabudowę, manipuluje sopockimi seniorami i finansuje z miejskich pieniędzy własne materiały przedwyborcze.

W ewentualnym referendum najważniejsza będzie frekwencja

Praktyka referendalna pokazuje, że najważniejsze w całej inicjatywie jest uzyskanie wystarczającej frekwencji. Żeby głosowanie odwoławcze było ważne do urn musi przyjść minimum 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu. Oznacza to, że żeby ewentualne głosowanie odwoławcze w Sopocie było ważne musi zagłosować przynajmniej 9470 osób. Jest to równoznaczne z frekwencją na poziomie około 31%.

Statystyki

W aktualnej kadencji samorządów odbyły się 44 referenda w sprawie odwołanie wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Z tego 4 głosowania zakończyły się odwołaniem. Na samym Pomorzu odbyły się dwa referenda odwoławcze: w Gniewie (12 czerwca 2016 r.) i w Dębnicy Kaszubskiej (25 września 2016 r.). W tych głosowaniach nie przekroczono progu frekwencji, który dawał ważność referendum.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *