W Słupnie mieszkańcy odwołali Radę Gminy

 

  • Niedzielne referendum w Słupnie (mazowieckie) zakończyło się sukcesem inicjatorów głosowania.
  • W głosowaniu oddano 2035 ważnych głosów co wypełniło warunek dotyczący frekwencji.
  • Zdecydowana większość głosujących (1980 osób) opowiedziała się za odwołaniem Rady.

Wczoraj mieszkańcy Gminy Słupno brali udział w lokalnym referendum. W głosowaniu odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Słupno przed upływem kadencji?”.

Wynik głosowania

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie odwoławcze jest ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. W listopadzie 2016 r., kiedy Rada Gminy Słupno była wybierana do urn poszło 3363 osób. Z tego wynika, że ważność referendum w Słupnie zależała od tego czy na głosowaniu będzie obecnych przynajmniej 2018 osób.

Warunek ten udało się spełnić. W głosowaniu wzięło udział 2035 osób. Dało to frekwencję na poziomie 34,69%.

Większość przeciwko Radzie

Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za odwołaniem radnych. W ten sposób zagłosowało 1980 osób (97,3%). Za pozostawieniem radnych było 55 osób (2,7%).

Statystyka

Łącznie z referendum w Słupnie w kadencji 2014-2018 przeprowadzono 13 referendów lokalnych, w których decydowano o lisach rad gmin lub miast. Referendum w Słupnie jest drugim głosowanie, w którym udało odwołać się organ stanowiący. Wcześniej taka inicjatywa powiodła się w Gminie Dobrcz (kujawsko-pomorskie).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *