W referendum w Legionowie wysoka frekwencja i sprzeciw dla „wielkiej Warszawy”

 

  • W niedzielę 26 marca w Legionowie odbyło się referendum lokalne.
  • W głosowaniu mieszkańcy decydowali czy chcą żeby ich miasto było częścią tzw. „wielkiej Warszawy”.
  • W głosowaniu wzięło udział ponad 46% uprawnionych i dlatego referendum jest ważne. Miażdżąca większość głosujących była przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii (ponad 94%).

W niedzielę (26 marca) w Legionowie mieszkańcy głosowali w referendum lokalnym. Przy urnach wyborcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

Wyniki głosowania

Do udziału w głosowaniu było uprawnione 40786 osób. Zgodnie z treścią protokołu z referendum zagłosowało 19059 mieszkańców. Frekwencja tym samym wyniosła 46,72%. Osiągnięty wynik przekroczył ustawowy próg 30% i tym samym referendum w Legionowie zostało uznane za ważne.

W głosowaniu oddano 18874 ważnych głosów. Przeciwko wejściu Legionowa do tzw. „wielkiej Warszawy” opowiedziało się aż 17793 mieszkańców (94,27%). Za było 1081 głosujących (5,73%).

Historia referendum

Uchwała legionowskich radnych z 8 lutego 2017 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego była wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Na mocy projektu powołane miało zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk  Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Wojewoda zgodził się na głosowanie

Oprócz Legionowa uchwały o przeprowadzeniu referendów w sprawie przyłączenia do metropolii warszawskiej równolegle podjęli radni z Warszawy i Podkowy Leśnej. Poprawność tych dokumentów badał Wojewoda Mazowiecki. Ostatecznie tylko uchwała radnych z Legionowa w opinii Wojewody spełniała wszystkie wymogi prawa. Uchwały z Warszawy i Podkowy Leśnej zostały unieważnione.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *