W Pabianicach grupa mieszkańców ma zamiar zlikwidować straż miejską

Kolejnym miastem w Polsce, w którym mieszkańcy chcą przeprowadzić referendum w sprawie likwidacja straży miejskiej są Pabianice (woj. łódzkie). Akcję prowadzą lokalni działacze Twojego Ruchu.
W ostatnim czasie kwestia likwidacji straży miejskich jest jedną z częstszych przyczyn inicjatyw referendalnych. Jako uzasadnienie likwidacji miejskich formacji wskazuje się, że nie spełniają one zadań, dla których zostały powołane. Strażnikom zarzuca się, że zamiast patrolować niebezpieczne miejsca koncentrują się na obsługiwaniu fotoradarów. W tym kontekście wytyka się straży, że jest instrumentem do reperowania gminnych i miejskich budżetów. Czy podobnie jest w Pabianicach?

Co jest powodem inicjatywy?
Jak dowiedzieliśmy się od Dawida Grzegorzewskiego (inicjatora przeprowadzenia referendum i lokalnego działacza Twojego Ruchu) powodem rozpoczęcia inicjatywy jest negatywna ocena funkcjonowania straży. Zdarza się, że strażnicy nie reagują na bezpośrednie zgłoszenia i nie odbywają pieszych patroli w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla mieszkańców. Ci ostatni składali skargi na takie działania strażników; niestety nic one nie zmieniły. Drugim z powodów walki o przeprowadzenie referendum są założenia programowe Twojego Ruchu, w których nie ma miejsca dla takich formacji jak straż miejska zwłaszcza gdy jej funkcjonowanie jest finansowane z kieszeni podatników.

Podpisy zebrane, wniosek złożony
W dniu 15 maja 2015 r. inicjatorzy złożyli na ręce Prezydenta Miasta Pabianic wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji straży z podpisami mieszkańców popierających inicjatywę. Ich zbieranie przebiegło bardzo sprawnie a sami mieszkańcy wielokrotnie negatywnie odnosili się do pracy miejskich strażników. Szczególnie bulwersującym dla mieszkańców Pabianic jest ciągłe straszenie mandatami ludzi handlujących na miejskim targu, gdzie zazwyczaj Straż Miejska wykazuje się nadzwyczajną aktywnością. Mniejsza część podpisując się pod wnioskiem wskazywała, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie głębokiej reorganizacji pabianickiej straży.

I co dalej?
Aktualnie wniosek mieszkańców rozpatrywany jest w magistracie. Może się jednak okazać, że wysiłek inicjatorów nie doprowadzi do przeprowadzenia referendum. Wszystko może się rozbić o procedurę. Już po złożeniu wniosku Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewic powiedział, że do urzędu nie wpłynęło zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum, które zgodnie z ustawą referendalną powinno poprzedzać zbieranie podpisów mieszkańców. Jednocześnie Prezydent zapewnił, że nie ma zamiaru lekceważyć inicjatywy z tego powodu. Jak twierdzi Dawid Grzegorzewski władze miasta są bardziej zainteresowane przeprowadzeniem zmian organizacyjnych w pabianickiej straży niż jej likwidacją.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *