W Ostródzie nie będzie referendum. Wszystko przez koronawirusa

 

  • Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka miało się odbyć 29 marca 2020 r.
  • Z powodu zagrożenia koronawirusem Komisarz Wyborczy w Elblągu zawiesił głosowanie.
  • Kolejny termin referendum odwoławczego nie jest jeszcze znany.

Referendum odwoławcze w Ostródzie zarządzone zostało przez Komisarza Wyborczego w Elblągu na mocy postanowienia z 10 lutego 2020 r. Podczas głosowania mieszkańcy mieli odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Burmistrza Miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka przed upływem kadencji?”

Epidemia a referendum

Od 20 marca 2020 r. na terenie kraju obowiązuje stan epidemii. Przeprowadzanie głosowania referendalnego w sytuacji powszechnego zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko jego zakażeniem. Do Komisarza Wyborczego 16 marca 2020 r. od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie wpłynęło pismo dotyczące przeprowadzania głosowania w aktualnej sytuacji. Inspektor wskazał w nim m.in. iż z

uwagi na możliwość zakażenia się osób zasiadających w składach obwodowych komisji ds. referendum oraz głosujących w lokalach wyborczych nie rekomenduje przeprowadzania referendum w zaplanowanym terminie.

Komisarz przekłada referendum

Komisarz po analizie sytuacji zdecydował się na zawieszenie referendum. Formalnie to nastąpiło 23 marca 2020 r. kiedy komisarz wydał właściwe postanowienie. Postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-mazurskiego dwa dni później.

W treści uzasadnienia do decyzji o zawieszeniu referendum Komisarz wskazał, że wynika ona z poczucia odpowiedzialności i troski o zdrowie i życie członków odwodowych komisji ds. referendum oraz uczestników referendum i ich rodzin, a także mieszkańców okolicznych gmin. Nowy termin głosowania ma zostać wyznaczony niezwłocznie po ustaniu przyczyny zawieszenia.

Wirus zawiesza referenda

Sytuacja związana z epidemią wirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że w kraju zawieszone zostały już trzy referenda odwoławcze. Oprócz głosowania w Ostródzie podobną sytuację mamy w stosunku do referendum w Boguszowie–Gorcach i Gminie Dobra. Na odwołanie referendum zdecydowała się również Rada Gminy w Izabelinie. Tam głosowanie miało dotyczyć lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *