W Nysie myślą o odwołaniu burmistrza Kolbiarza

 

  • W Nysie (woj. opolskie) odbyło się spotkanie mieszkańców podczas którego zastanawiano się nad możliwością przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Kordiana Kolbiarza.
  • Burmistrzowi Nysy zarzuca się miedzy innymi zadłużanie miasta i brak inwestycji.
  • Żeby ewentualne referendum było ważne do urn musiałoby pójść około 21% mieszkańców.

W sobotę (7 października) w nyskim muzeum odbyło się spotkanie mieszkańców, na którym omawiana była aktualna sytuacja gminy. Jedną z propozycji jaka padła podczas dyskusji był pomysł zorganizowania referendum w sprawie odwołania Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza. Organizatorami spotkania byli parlamentarzyści Janusz Sanocki (wybrany z listy Kukiz 15) i Rajmund Miller (Platforma Obywatelska).

Zarzuty

Polityczni przeciwnicy Burmistrza Nysy zarzucają mu przede wszystkim nadmierne zadłużanie gminy, które w konsekwencji ma w przyszłości sparaliżować rozwój miasta. poseł Sanocki dodaje, że zadłużenie to zostało zwiększone przez burmistrza o prawie 50 milionów. W opinii posła Rajmunda Millera w mieście w ostatnich latach wybudowano zbyt mało dróg a centrum miasta jest zaniedbane. Dodatkowo zdaniem parlamentarzysty w Nysie nie są przeprowadzane żadne większe inwestycje.

Burmistrz Kolbiarz odpowiada

W opinii burmistrza mówienie o referendum na rok przed wyborami samorządowymi to sygnał, że cześć ze środowisk rozpoczęła już kampanie wyborczą. Burmistrz twierdzi również, że podawanie zadłużenia miasta jako zarzutu pod jego adresem jest pozbawione podstaw merytorycznych, ponieważ w dzisiejszych czasach praktycznie każda gmina finansuje swoje inwestycje z kredytów.

Procedura referendalna

Gdyby w Nysie faktycznie doszło do organizacji referendum odwoławczego to na początku procedury inicjatorzy musieliby zebrać podpisy około 4800 mieszkańców. Jeśli to zostanie zrealizowane i dopilnowane będą inne warunki proceduralne to referendum ma szansę się odbyć. Ewentualne głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie minimum 9860 osób (około 21% uprawnionych mieszkańców).

Referenda odwoławcze w kadencji 2014-2018

Dotychczas w bieżącej kadencji władz samorządowych przeprowadzono 44 referenda odwoławcze. Na 43 próby odwołania wójtów (burmistrzów prezydentów miast) ważne głosowania odbyły się w 4 gminach (miastach). W 14 próbach odwołania rad gmin (miast) sztuka ta powiodła się w dwóch przypadkach. W bieżącej kadencji nie przeprowadzono żadnego referendum odwoławczego na terenie województwa opolskiego.

You May Also Like

2 thoughts on “W Nysie myślą o odwołaniu burmistrza Kolbiarza

  1. W Nysie – Janusz Sanocki (lokalny samodzierżca) i Rajmund Miller (PO) myślą o odwołaniu burmistrza Kolbiarza swojego konkurenta w nadchodzących wyborach. Tak powinien brzmieć tytuł tego artykułu. Kolbiarz ma wiele wad, głównie takie, że otacza się ludźmi niekompetentnymi z klucza towarzyskiego, ale Ci dwaj Panowie to dopiero dopust Boży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *