W niedzielę zapadnie decyzja o połączeniu Gminy z Miastem Zielona Góra

Inicjatywa referendalna, z jaką mamy do czynienia w Gminie Zielona Góra jest jedną z ciekawszych w ostatnim czasie. W najbliższą niedzielę (18 maja) uprawnieni mieszkańcy Gminy Zielona Góra zadecydują czy chcą połączenia z miastem. Referendum te jest wynikiem uchwały Nr XLVIII.391.2014 Rady Gminy Zielona Góra z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie połączenia dwóch jednostek samorządu terytorialnego – Gminy Zielona Góra i Miasta Zielona Góra – na prawach powiatu, w wyniku czego powstanie jedna jednostka samorządu terytorialnego – Miasto Zielona Góra – na prawach powiatu, obejmujące swym zasięgiem granice administracyjne obu połączonych jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z treścią uchwały o przeprowadzeniu referendum mieszkańcy Gminy Zielona Góra maja odpowiedzieć na następujące pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem dwóch jednostek samorządu terytorialnego – Gminy Zielona Góra i Miasta Zielona Góra – na prawach powiatu, w wyniku czego powstanie jedna jednostka samorządu terytorialnego – Miasto Zielona Góra – na prawach powiatu, obejmujące swym zasięgiem granice administracyjne obu połączonych jednostek samorządu terytorialnego?”

Dyskusja na temat połączenia tych dwóch jednostek samorządu terytorialnego trwa już od dłuższego czasu. Zwolennicy pomysłu połączenia miasta z gminą wskazują, że taki zabieg będzie korzystny przede wszystkim ze względów finansowych. Nowo powstała jednostka ma w sposób efektywniejszy pozyskiwać środki europejskie. Przeciwnicy połączenia mówią, że scalenie gminy z miastem w tym aspekcie nie ma znaczenia.

Kolejnym argumentem za połączeniem ma być samo zwiększenie obszaru i liczby ludności nowej jednostki. W przypadku zrealizowania tego planu Zielona Góra ma stać się piątym miastem na terenie Polski pod względem wielkości. To z kolei ma ułatwić jego rozwój jako metropolii. Osoby przeciwne połączeniu twierdzą, że wielkość miasta jest kwestią wtórną; niezależnie od obszaru Zielona Góra pozostanie ze swoim niedużym budżetem co może utrudnić funkcjonowanie jednostki.

W dyskusji pojawia się też argument, że funkcjonowanie obok siebie gminy i miasta jest w rzeczywistości sztuczną sytuacją. Mieszkańcy gminy parzcież w większości pracują i spędzają wolny czas w mieście, korzystając z miejskich szkół, przedszkoli i innej infrastruktury. Przeciwnicy wchłonięcia gminy przez miasto wskazują, że taki zabieg spowoduje, że stworzona w tej jednostce wspólnota samorządowa się rozpadnie.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *