W niedzielę w Słupnie mieszkańcy będą decydować o losach Rady Gminy

 

 • W niedzielę 21 maja w Słupnie (mazowieckie) odbędzie się referendum odwoławcze.
 • Mieszkańcy przy urnach wyborczych będą mogli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Słupno przed upływem kadencji?”
 • Referendum będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 2018 osób (około 36% uprawnionych).

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Gminy Słupno (mazowieckie) udadzą się do urn wyborczych. Będą mogli w ten sposób wziąć udział w referendum lokalnym, w którym zadecydują czy Rada Gminy Słupno powinna zostać odwołana przed upływem kadencji.

Głosowanie

Lokale wyborcze zostaną otwarte od godziny 7.00. Zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego w Płocku zagłosować będzie można w jednej z dziewięciu obwodowych komisji. Na siedziby komisji zostały wyznaczone:

 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr  1, Świetlica Wiejska w Bielinie, Bielino 23, 09-410 Płock;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 2, Szkoła Podstawowa w Liszynie, Liszyno ul. Wawrzyńca Sikory 19, 09-410 Płock;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 3, Remiza OSP w Mijakowie, Mijakowo 3, 09-472 Słupno;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr  4, Świetlica Wiejska w Mirosławiu, Mirosław 23, 09-472 Słupno;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 5, PTHT Izobud Nowe Gulczewo, Nowe Gulczewo ul. Ketlinga 19, 09-410 Płock;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 6, Autoserwis Mazowsze Nowe Gulczewo, Nowe Gulczewo ul. Skrzetuskiego 11, 09-410 Płock;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 7, Gminny Ośrodek Kultury Słupno z/s w Cekanowie, Cekanowo ul. Królewska 28a, 09-472 Słupno;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 8, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie, ul. Warszawska 26a, 09-472 Słupno;
 • Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 9, Urząd Gminy w Słupnie, ul. Miszewska 8a, 09-472 Słupno.

Każdy z mieszkańców, który będzie chciał zagłosować będzie mógł zrobić to do godziny 21.00. Wtedy lokale wyborcze zostaną zamknięte.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (19 maja) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Najważniejsza będzie frekwencja

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie odwoławcze będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. W listopadzie 2014 r. kiedy Rada Gminy Słupno była wybierana do urn poszło 3363 osób. Z tego wynika, że referendum będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 2018 osób. Będzie to równoznaczne z uzyskaniem frekwencji około 36%.

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014-2018 przeprowadzono 40 referendów lokalnych. Cztery spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie), Sulmierzycach (wielkopolskie) i Gietrzwałdzie (warmińsko-mazurski). Szczególna sytuacja zaistniała podczas referendum w Gminie Dobrcz (kujawsko-pomorskie). W rezultacie głosowania referendum w zakresie odwołania wójta uznane zostało za nieważne (zbyt niska frekwencja). Inaczej było z pytaniem dotyczącym odwołania rady – w tym przypadku frekwencja zadecydowała, że rada została odwołana.

Referendum w Słupnie będzie jednocześnie szóstym referendum odwoławczym w tej kadencji na Mazowszu. Wcześniej odbyły się nieudane głosowania w Raciążu, Nowym Dworze Mazowieckim, Bodzanowie, Otwocku i Pionkach.

Historia referendum i powody głosowania

Referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Słupno zostało zainicjowane przez mieszkańców. Dnia 6 lutego złożyli oni zawiadomienie o rozpoczęciu inicjatywy referendalnej. Wniosek o przeprowadzenie referendum trafił do Komisarza Wyborczego w Płocku 2 marca. Komisarz o przeprowadzeniu referendum odwoławczego zadecydował postanowieniem z 28 marca. Na datę głosowania wyznaczono niedzielę 21 maja.

Referendum w Słupnie jest pokłosiem konfliktu na linii Wójt Słupna Marcin Zawadka – Rada Gminy, w której stronnictwo Wójta nie ma większości. W ramach tego sporu radni nie zgodzili się proponowaną przez Wójta emisję obligacji. Jednocześnie radni zmniejszyli wydatki na inwestycje i bieżące funkcjonowanie urzędu i gminy. W opinii Wójta Zawadki takie działanie negatywnie wpływa na pracę urzędu i w rzeczywistości ma charakter polityczny. Zwolennicy przeprowadzenia referendum podkreślają, że ich inicjatywa jest bezpośrednio związana z zawieszeniem funkcjonowania linii komunikacji miejskiej.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *