W niedzielę w Sadkach głosowanie w sprawie odwołanie wójta Gryniewicza

  • W niedzielę (26 lutego) w Gminie Sadki (kujawsko-pomorskie) odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Dariusza Gryniewicza.
  • Głosować będzie można w dziesięciu lokalach wyborczych od 7.00 do 21.00.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 25% uprawnionych mieszkańców.

W najbliższą niedzielę w Gminie Sadki odbędzie się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Dariusza GRYNIEWICZA Wójta Gminy Sadki przed upływem kadencji?”. Głosować będzie można od 7.00 do 21.00.

Głosowanie

Wyborcy, którzy chcą udać się na referendum będą mogli to zrobić od godziny 7.00 do 21.00. Głosować będzie można w dziesięciu obwodowych komisjach referendalnych: w Urzędzie Gminy w Sadkach, Szkole Podstawowej w Sadkach (ul. Mickiewicza 1), świetlicy w Samostrzelu, świetlicy w Bninie, świetlicy w Mrozowie, świetlicy w Radziczu, świetlicy w Dębionku, Szkole Podstawowej w Dębowie, świetlicy w Śmielinie i w Zespole Szkół Stowarzyszenia „Żakus” Anielinach.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (24 lutego 2017 r.) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Jak zwykle walka toczyć się będzie o frekwencję

Ustawa o referendum lokalnym uzależnia ważność głosowania odwoławczego od przekroczenia progu frekwencji. Próg ten nie ma charaktery stałego. Żeby referendum było ważne zagłosować musi przynajmniej 3/5 liczby mieszkańców, która brała udział w wyborach odwoływanego organu.

Podczas wyborów samorządowych w 2014 r. wyścig o fotel wójta Gminy Sadki rozstrzygnął się podczas drugiej tury. Wtedy na 5732 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 2358 osób. Dało to frekwencję na poziomie 41,14%. Żeby referendum odwoławcze było ważne zagłosować musi przynajmniej 1415 mieszkańców gminy. Wynika z tego, że frekwencja powinna osiągnąć przynajmniej 25%.

Powody inicjatywy

Referendum w Sadkach jest pokłosiem konfliktu wójta Gryniewicza z gminnymi radnymi. Jednym z pierwszych akordów tego konfliktu było zatrudnienie przez wójta doradcy. Radnym nie podobało się to głównie z uwagi na wysoką pensję jaka przyznano zatrudnionej osobie. Niejako w odwecie rada podjęła decyzję o obniżeniu wynagrodzenia samemu wójtowi Gryniewiczowi.

Z formalnego punktu widzenia procedura referendalna została zainicjowana przez grupę mieszkańców gminy Sadki. Oni z kolei zarzucali wójtowi:

  • błędne ruchy kadrowe;
  • brak predyspozycji do pełnienia funkcji ;
  • utratę zaufania społecznego;
  • używanie niewłaściwego języka podczas publicznych debat;
  • działania na szkodę gminy.

Z przedstawianymi zarzutami nie zgadza się wójt Gryniewicz.

Statystyki są brutalne

Dotychczas w skali kraju (w kadencji 2014-2018) odbyło się 35 referendów odwoławczych. Tylko 3 spośród nich były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Referendum w Gminie Sadki będzie pierwszym w tej kadencji głosowaniem odwoławczym w województwie kujawsko-pomorskim.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *