W niedzielę dowiemy się czy Henryk Babuśka będzie nadal Wójtem Legnickiego Pola

  • W niedzielę 25 września 2016 r. w Legnickim Polu odbędzie się referendum odwoławcze.
  • Mieszkańcy zdecydują czy chcą odwołać Wójta i Radę Gminy.
  • Referendum odwoławcze jest skutkiem lokalnego konfliktu dotyczącego budowy spalarni odpadów i powiększenia elektrowni wiatrowej.

Już w najbliższą niedzielę (25 września 2016 r.) w Gminie Legnicki Pole (dolnośląskie) odbędzie się referendum odwoławcze. W głosowaniu mieszkańcy zdecydują o losach Wójta Henryka Babuśki oraz Rady Gminy Legnickie Pole.

Historia referendum

Procedura referendalna rozpoczęła się 13 maja 2016 r., kiedy to inicjator referendum powiadomił Wójta Gminy Legnickie Pole o zamiarze wystąpienia  z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy Legnickie Pole oraz Rady Gminy Legnickie Pole przed upływem kadencji. Po zebraniu wystarczającej liczby podpisów 11 lipca 2016 r. pełnomocnik inicjatora referendum złożył Komisarzowi Wyborczemu w Legnicy wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum. Po zbadaniu sprawy Komisarz Wyborczy stwierdził, że nie ma przeszkód żeby przeprowadzić głosowanie i 10 sierpnia 2016 r. wydał postanowienie o ogłoszeniu referendum. Data referendum została wyznaczona na 25 września 2016 r.

Jak będzie przebiegać referendum i kiedy będzie ważne?

Samo głosowanie odbędzie się pomiędzy 7.00 a 21.00. Mieszkańcy będą oddawać swoje głosy w sześciu obwodowych komisjach do spraw referendum.

O ważności głosowania zdecyduje frekwencja. Jeśli chodzi o odwołanie Wójta Babuśki to głosowanie będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 1115 mieszkańców (około 30% uprawnionych do głosowania). Inaczej będzie w przypadku pytania o losy Rady Gminy. Referendum dotyczące Rady będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 1444 osób (około 38% uprawnionych do głosowania).

Powodem konfliktu spalarnia odpadów

Kłopoty Wójta Babuśki związane są z jego stanowiskiem dotyczącym budowy na terenie gminy spalarni śmieci oraz powiększenia farmy wiatrowej. Jak donoszą lokalne media Wójt początkowo stwierdził, że nie podejmie żadnych decyzji sprzecznych z wolą mieszkańców a później zgodził się na inwestycje. Ostatecznie protesty mieszkańców doprowadziły do tego, że Wójt wycofał się ze swojego stanowiska. Na zatrzymanie procedury referendalnej było jednak za późno.

Statystyki

Tego samego dnia co w Legnickim Polu na terenie kraju odbędą się jeszcze dwa inne referenda odwoławcze. Do urn pójdą mieszkańcy Nowego Miasteczka (lubuskie) i Dębnicy Kaszubskiej (pomorskie).

Niestety statystyki nie są przychylne dla organizatorów referendum. Dotychczas w kadencji 2014-2018 odbyły się 22 referenda odwoławcze. Z tego tylko w trzech przypadkach głosowania były ważne; w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie). W pozostałych przypadkach referenda były nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *