W niedziele będą głosować w sprawie odwołania władz Gminy Panki

  • W niedzielę w Gminie Panki (śląskie) odbędzie się referendum lokalne odwoławcze.
  • Mieszkańcy będą decydować o losach wójta Bogdana Praskiego oraz Rady Gminy.
  • Głosować będzie w czterech lokalach wyborczych od 7.00 do 21.00.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie około 34% uprawnionych mieszkańców.

W najbliższą niedzielę w Gminie Panki odbędzie się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Bogdana Praskiego Wójta Gminy Panki przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Gminy Panki przed upływem kadencji?”

Głosowanie

Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00. Zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego w Częstochowie na terenie gminy powołano cztery obwodowe komisje wyborcze. Oddać głos będzie można w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pankach, Szkole Podstawowej w Pankach, Szkole Podstawowej w Aleksandrowie i Szkole Podstawowej w Konieczkach. Głosowanie zakończy się o 21.00.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (3 marca 2017 r.) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.

W wyborach do Rady Gminy Panki w 2014 r. na 4120 uprawnionych zagłosowało 2338 osób. Dało to frekwencję na poziomie 56.75%. Żeby planowane referendum w sprawie odwołania rady było ważne to zagłosować musi minimalnie 1403 wyborców. Będzie to równoznaczne z frekwencją na poziomie około 34%.

Jeśli chodzi o wybory na Wójta Gminy Panki, to w 2014 r. rozstrzygnęły się one w I turze. Z 4172 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 2337 osób co dało frekwencję 56.02%. Planowane referendum w sprawie odwołania Wójta Praskiego będzie ważne jeśli w referendum zagłosuje 1403 wyborców – niecałe 34%.

Historia inicjatywy

Formalnie inicjatywa referendalna w Gminie Panki rozpoczęła się pod koniec października. W dniu 31 października 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Częstochowie wpłynęło powiadomienie pełnomocnika inicjatora referendum o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Panki i Rady Gminy Panki przed upływem kadencji. Wniosek o przeprowadzenie referendum wpłynął do Komisarza z kolei 28 grudnia 2016 r. Po analizie tego dokumentu Komisarz Wyborczy 16 stycznia 2017 r. podjął decyzję o rozpisaniu referendum.

Jakie są powody głosowania

Problemy Wójta Praskiego zaczęły się latem zeszłego roku, kiedy to wybuchła afera obyczajowa. W sieci opublikowana została wtedy „sekstaśma”, na której miał być widoczny Wójt Praski. Dodatkowo w sprawie pojawił się drugi wątek. Wójt Gminy Panki miał być szantażowany opublikowanym materiałem wideo.

O referendum mówiło się zaraz po wybuchu skandalu. Początkowo jednak do głosowania miało dojść w wyniku decyzji radnych. Ci jednak nie doprowadzili do głosowania w sprawie odwołania Wójta.

Niemoc radnych sprawiła, że procedurę referendalną rozpoczęli sami mieszkańcy. Wójtowi przede wszystkim zarzucali, że afera obyczajowa z jego udziałem uderza w dobre imię gminy. Dodatkowo inicjatorzy wytykali wójtowi mobbing w urzędzie i błędy w zarządzaniu gminnymi szkołami. Z takimi argumentami nie zgadza się Wójt.

Dostało się również radnym. W opinii inicjatorów nie reprezentują oni należycie swoich wyborców. Szczególnie ma to być widoczne gdy rada niejako zatwierdza wszystko co zostaje zaproponowane przez wójta.

Statystyki

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 36 próby odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Pankach będzie trzecim tego typu głosowaniem jakie w aktualnej kadencji odbędzie się w województwie śląskim. Wcześniej głosowano w Porębie (10 stycznia 2016 r.) i Szczekocinach (7 sierpnia 2016 r.).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *