W niedzielę będą głosować w Gminie Wińsko w sprawie odwołania Wójt

 

  • W niedzielę (18 czerwca) w Gminie Wińsko (śląskie) zostanie przeprowadzone referendum lokalne.
  • W plebiscycie mieszkańcy będą decydować o losach Wójt Jolanty Krysowatej-Zielnicy.
  • Żeby referendum było ważne frekwencja musi wynieść około 26,40%.

Niedzielne głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i będzie trwało do 21.00. Podczas głosowania mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Jolanty Krysowatej-Zielnicy Wójta Gminy Wińsko przed upływem kadencji?”.

Obwody głosowania

Każdy z mieszkańców Gminy Wińsko jeśli będzie chciał zagłosować w referendum będzie musiał się wybrać do jednego z siedmiu lokali wyborczych. Na siedziby obwodowych komisji referendalnych wyznaczono:

  • Obwód nr 1 – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Marszałka Piłsudskiego 42, Wińsko;
  • Obwód nr 2 – Zespół Szkół Publicznych, ul. Nowa 2, Wińsko;
  • Obwód nr 3 – Szkoła Podstawowa im. Jana Adama de Garnier, Głębowice 10;
  • Obwód nr 4 – Szkoła Podstawowa im. Świętego Mikołaja z Miry, Krzelów 125;
  • Obwód nr 5 – Szkoła Podstawowa im. Jana Markiewicza, Orzeszków 9;
  • Obwód nr 6 – Świetlica wiejska, Rajczyn 1/1;
  • Obwód nr 7 – Świetlica wiejska, Rudawa 5.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (16 czerwca) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Jak zwykle najważniejsza frekwencja

Żeby referendum było ważne do urn musi pójść przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach samorządowych w 2014 r. stanowisko Wójta Gminy Wińsko zostało obsadzone w II turze. Wtedy Jolanta Krysowata – Zielnica pokonała Dariusza Olejniczaka uzyskując poparcie 55.58 % głosujących. Podczas tych wyborów na 7031 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 3093 osób. Dało to frekwencję na poziomie 43.99%.

Referendum odwoławcze będzie ważne jeśli zagłosuje 1856 uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja będzie musiała przekroczyć około 26,40%.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *