W Legionowie chcą referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy 26 marca

  • Legionowscy radni 8 lutego podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego, którego przedmiotem będzie przyłączenie do Warszawy. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 13 lutego.
  • Głosowanie ma się odbyć 26 marca.
  • To czy referendum się odbędzie nie jest przesądzone. Uchwała badana jest przez Wojewodę Mazowieckiego, który sprawdza jej zgodność z prawem.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 13 lutego opublikowana została uchwała nr XXVII/348/2017 Rady Miasta Legionowo z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. Zgodnie z treścią dokumentu radni chcą aby referendum w sprawie ewentualnego przyłączenia do Stolicy odbyło się 26 marca.

Treść uchwały

Radni z Legionowa ustalili, że w planowanym głosowaniu mieszkańcy będą mogli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”

W treści uchwały ustalone zostały również:

  1. kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum;
  2. wzór karty do głosowania;
  3. wzór nakładki na kartę do głosowania sporządzony w alfabecie Braille’a.

Kalendarz referendalny

Zgodnie przyjętym przez radnych kalendarzem referendalnym do 24 lutego będzie można zgłaszać kandydatów na członków Miejskiej Komisji Do Spraw Referendum w Legionowie. Komisja ta ma być powołana ostatecznie do 1 marca. Zgłaszanie do Miejskiej Komisji Do  Spraw Referendum w Legionowie kandydatów na członków obwodowych komisji zakończy się 3 marca. Obwodowe komisie będą musiały zostać powołane maksymalnie do 5 marca.

Kampania referendalna zakończyć się ma o północy w piątek 24 marca. W tym samym momencie rozpocznie się cisza wyborcza, która będzie trwać do zakończenia referendum. Samo głosowanie ma być przeprowadzone w niedzielę 26 marca od godziny 7.00 do 21.00.

Referendum nie jest przesądzone

Publikacja uchwały o referendum w Legionowie nie przesadza ostatecznie, że głosowanie się odbędzie. Treść uchwały o referendum jest aktualnie kontrolowana przez Wojewodę Mazowieckiego, który ma prawo do jej uchylenia. Analizując treść uchwały można mieć wątpliwości czy uchwała została przyjęta zgodnie z przepisami prawa. Zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w sprawie ustalenia granic miasta może być przeprowadzone referendum lokalne wyłącznie na wniosek mieszkańców. W Legionowie podczas przyjmowania uchwały o referendum wniosku mieszkańców nie było; radni zdecydowali o głosowaniu na władny wniosek.

Wskazówką co do ewentualnej decyzji Wojewody może być przykład leżącej pod Ostrołęką Gminy Rzekuń. Tam radni przyjęli uchwałę o referendum w sprawie zmian granic gminy w analogicznym trybie co w Legionowie – bez wniosku mieszkańców. Wojewoda Mazowiecki, który również kontrolował uchwałę z Rzekunia uznał, że zapadła ona z naruszeniem prawa i uchylił ją.

Gdyby doszło do referendum zdecyduje frekwencja

Bolączką referendów lokalnych w Polsce jest to, że duża cześć z nich pozostaje nieważna z powodu zbyt niskiej frekwencji. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym ewentualne głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców. Posiłkując się danymi z wyborów samorządowych z 2014 r., może to oznaczać, że w planowanym referendum musiałoby zagłosować około 12,5 tys. osób.

Czego dotyczy referendum?

Decyzja legionowskich radnych jest wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Projekt ten 30 stycznia wpłyną do Sejmu; do reprezentowania  wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniony został poseł Jacek Sasin.

Na mocy projektu powołane ma zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obejmie 33  gminy, w tym gminę Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk  Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Do planowanych zmian krytycznie podchodzą partie opozycyjne. Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że rzeczywistą intencją rządzących jest takie wprowadzenie zmian w ustroju Warszawy, które ułatwią PiS zwycięstwo w Stolicy w wyborach samorządowych.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *