W Izabelinie Rada Gminy odwołuje referendum z powodu koronawirusa

 

  • Na początku marca radni z Izabelina (woj. mazowieckie) rozpisali referendum lokalne dotyczące lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych we wsi Truskaw.
  • Głosowanie referendalne miało się odbyć 19 kwietnia 2020 r.
  • Z powodu zagrożenie epidemiologicznego radni podjęli uchwałę o odwołaniu głosowania.

Rada Gminy Izabelin 3 marca 2020 r. podjęła uchwałę o referendum w sprawie lokalizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych we wsi Truskaw, na terenie Gminy Izabelin. Dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 6 marca 2020 r. Radni wyznaczyli datę głosowania na 19 kwietnia 2020 r.

Koronawirus zmienia wszystko

Zagrożenie epidemiologiczne na terenie kraju sprawiło, że radni z Izabelina ponownie zajęli się tematem referendum. Na wczorajszej nadzwyczajnej sesji zdecydowali o uchyleniu swojej wcześniejszej uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. W uzasadnieniu czytamy, że powodem decyzji radnych jest treść rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz troska o zdrowie i życie mieszkańców. Dodatkowo radni wskazuję, że w aktualnie panujących warunkach utrudnionym jest wykonanie przez gminę obowiązków związanych z procedurą referendalną takich jak powołanie gminnej komisji referendalnej czy komisji obwodowych. Problematycznym również jest prowadzenie w tym czasie rzetelnej kampanii referendalnej.

Nowa data referendum

Radni nie podali nowej daty głosowania. W uzasadnieniu do uchwały czytamy jednak, że Rada Gminy deklaruje wolę podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum ponownie w momencie kiedy takie działanie będzie możliwe do wykonania w bezpieczne dla mieszkańców.

Drugie odwołane referendum

Referendum w Izabelinie jest drugim referendum w kraju, które zostało odwołane z powody zagrożenia epidemiologicznego. Wcześniej na ten krok zdecydował się Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu, który odwołał głosowanie referendalne w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *