W Gminie Wińsko mówi się o referendum w sprawie odwołania wójt

  • W Gminie Wińsko (dolnośląskie) w ostatnich tygodniach doszło do konfliktu na linii rada gminy – wójt.
  • W wyniku konfliktu może dojść do rozpisania referendum w sprawie odwołania Wójt Gminy Wińsko Jolanty Krysowatej – Zielnicy.
  • Ewentualne glosowanie odwoławcze będzie ważne jeśli do urn pójdzie około 26,40% uprawnionych mieszkańców.

Wińsko to nieduża gmina położona w powiecie wołowskim, w województwie dolnośląskim. Gmina liczy około 8 tys. mieszkańców. W ostatnich tygodniach społeczność lokalną gminy elektryzuje konflikt na linii rada gminy – wójt Jolanta Krysowata – Zielnica. Konflikt nabrał takiego wymiaru, że rozważane jest przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójt.

Przyczyny konfliktu

Patrząc na ostatnie wydarzenia w gminie Wińsko można powiedzieć, że konflikt na linii rada –wójt dotyczy kilku obszarów. Po pierwsze 16 stycznia 2017 r. na nadzwyczajnej sesji rady gminy odwołany został dotychczasowy przewodniczący Rady Gminy Wińsko Maciej Kiałka. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że dotychczasowe pełnienie funkcji przewodniczącego Rady Gminy Wińsko przez Macieja Kiałkę doprowadziło do wielu kontrowersji związanych z podejmowanymi decyzjami. W opinii radnych przewodniczący nie wykazał inicjatyw mających znaczenie dla rozwoju gminy Wińsko. Taki stan rzeczy ma wpływać negatywnie na efektywność pracy całej rady. Na nowego przewodniczącego rady został wybrany Michał Gołąb.

Sprawa kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

Inną sprawą, która różni wójt Jolantę Krysowatą – Zielnica i radnych to zwolnienie z urzędu gminy dotychczasowej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Beaty Jaworskiej. Radni solidaryzując się ze zwolnioną urzędniczką 16 stycznia 2017 r. podjęli uchwałę wzywającą wójt Krysowatą – Zielnica do przywrócenia do pracy Beaty Jaworskiej.

Pomysł referendum odwoławczego

Konflikt między organami gminy Wińsko spowodował, że padła propozycja przeprowadzenia referendum odwoławczego. Na tym etapie brakuje jednak szczegółów dotyczących całej inicjatywy.

Zgodnie z przepisami prawa ewentualne referendum odwoławcze może się odbyć z inicjatywy mieszkańców lub na wniosek samej rady. W najbliższych tygodniach okaże się czy pomysł organizacji referendum będzie wcielony w życie.

W planowanym referendum najważniejsza będzie frekwencja

Jeśli plany przeprowadzenia referendum doprowadzą ostatecznie do rozpisania głosowania w sprawie odwołania Wójt Gminy Wińsko najważniejszym dla inicjatorów będzie zmobilizowanie jak największej liczby mieszkańców do pójścia do urn. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne gdy swoje głosy odda przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborze tego organu.

W wyborach samorządowych w 2014 r. stanowisko Wójta Gminy Wińsko zostało obsadzone w II turze. Wtedy Jolanta Krysowata – Zielnica pokonała Dariusza Olejniczaka uzyskując poparcie 55.58 % głosujących. Podczas tych wyborów na 7031 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 3093 osób. Dało to frekwencję na poziomie 43.99%.

Ewentualne referendum odwoławcze będzie ważne jeśli zagłosuje 1856 uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja będzie musiała przekroczyć około 26,40%.

You May Also Like

One thought on “W Gminie Wińsko mówi się o referendum w sprawie odwołania wójt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *