W Gminie Nieporęt ważne referendum przeciwko „wielkiej Warszawie”

 

  • W Gminie Nieporęt (mazowieckie) 14 maja odbyło się referendum lokalne.
  • W głosowaniu aż 96% mieszkańców opowiedziało się przeciwko przyłączeniu ich gminy do tzw. „wielkiej Warszawy”.
  • Referendum w Gminie Nieporęt jest również ważne, ponieważ do urn poszło więcej niż 30% mieszkańców uprawnionych do głosowania (39,5%).

W niedzielę 14 maja w Gminie Nieporęt odbyło się referendum lokalne. W głosowaniu mieszkańcy decydowali czy chcą żeby ich gmina była częścią powiększonej metropolii warszawskiej. Gminne referendum rozpisali radni, którzy w uchwale nr XXXIX/25/2017 z dnia 31 marca w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego wyznaczyli datę głosowania.

Głosowanie

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 i zakończyło się o 21.00. Mieszkańcy gminy mogli oddać swój głos w jednym z 13 lokali wyborczych. Na kartach do głosowania umieszczone było jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za  tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?”.

Wyniki głosowania

Najważniejsze w głosowaniu było przekroczenie progu 30% frekwencji, od którego ustawa o referendum lokalnym uzależnia ważność plebiscytu. Mieszkańcy nie zawiedli. Na 11142 osoby uprawnione do głosowania przy urnach stawiło się 4401 mieszkańców. Dało to frekwencje na poziomie 39,5%.

Gminna komisja referendalna podczas weryfikacji kart do głosowania uznała, że mieszkańcy oddali 4343 ważne głosy. Jako nieważne komisja zakwalifikowała 58 głosy. Spośród ważnych głosów aż 4173 mieszkańców było przeciwko przyłączeniu Gminy Nieporęt do metropolii warszawskiej (96,09%). Za ewentualnym przyłączeniem do Stolicy zagłosowało 170 osób (3,91%).

Historia referendum

Uchwała radnych z Gminy Nieporęt z dnia 31 marca była wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Na mocy projektu powołane miało zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obciąć miało 33 podwarszawskie gminy. Sam projekt okazał się poważnym problemem dla partii rządzącej. W zdecydowanej większości podwarszawskich samorządów lokalne władze w sposób krytyczny wypowiadały się na temat proponowanych zmian. W kilkunastu gminach zapadły również decyzje o referendach lokalnych w sprawie projektu. Nastroje wokół proponowanych zmian spowodowały, że PiS zdecydował się na wycofanie swojego projektu z prac sejmowych. Wniosek w tej sprawie 28 kwietnia został przekazany przez posła Jacka Sasina na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Wycofanie projektu z parlamentu dla części podwarszawskich gmin było impulsem do rezygnacji z przeprowadzania głosowań referendalnych. W gminie Nieporęt zdecydowano się jednak na przeprowadzenie referendum.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *