W Gminie Konopiska myślą o odwołaniu wójta Jerzego Żurka

 

  • Konopiska to licząca około 10 tys. mieszkańców gmina położona niedaleko Częstochowy.
  • W jesiennych wyborach wójtem gminy wybrany został Jerzy Żurek.
  • W ostatnim czasie w lokalnej prasie mówi się o możliwym referendum w sprawie odwołania wójta.

Wybory samorządowe odbyły się kilka miesięcy temu. Kandydaci w nich wybrani otrzymali nową, bo 5-letnią perspektywę sprawowania urzędu. Jak się okazuje nie wszyscy mogą mieć szansę na dokończenie kadencji. Przykładem jest Gmina Konopiska.

Mieszkańcy krytykują wójta Żurka

Kilka dni temu na jednym z lokalnych portali ukazał się artykuł opisujący aktualną sytuację w gminie. Z jego treści wynika, że część mieszkańców już kilka miesięcy po wyborach myśli o odwołaniu wójta Żurka. Jakie są powody planowanej inicjatywy? Mieszkańcy zarzucają wójtowi, że nie jest aktywny w działaniach podejmowanych na rzecz gminy.

Niedawno były wybory

W dyskusji na temat referendum zabierają również głos przeciwnicy takiego rozwiązania. W ich opinii takie pomysł nie jest dobry ponieważ klika miesięcy temu większość mieszkańców wybrała aktualnie urzędującego wójta. Zdaniem oponentów referendum argumenty zwolenników odwołania wójta aktualne były również przed jesiennymi wyborami. Mimo takich zarzutów Jerzy Żurek wybory jednak wygrał.

Jaka może być procedura

Zgodnie z prawem referendum odwoławcze może zostać rozpisane za wniosek radnych lub mieszkańców. Jeśli sprawą zajmą się mieszkańcy to będą oni mogli rozpocząć działania po 5 sierpnia 2019 r. Na początek inicjatorzy będą musieli zebrać podpisy 10% mieszkańców. To około 881 osób. Jeśli cała procedura zostanie przeprowadzona prawidłowo zostanie rozpisane referendum odwoławcze. Żeby głosowanie w nim było ważne do urn będzie musiało iść około 2665 uprawnionych do głosowania.

Statystyki na referendów na Śląsku

Statystyki referendów odwoławczych jakie w ostatniej kadencji (2014-2018) przeprowadzone zostały na Śląsku nie są przychylne pomysłodawcom głosowania w Konopiskach. W tym czasie odbyły się cztery referenda: w Porębie (2016-01-10), Szczekocinach (2016-08-07), Pankach (2017-03-05) i Bytomiu (2017-12-03). Żadne z referendów nie było ważne.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *