W Gietrzwałdzie referendum w sprawie odwołania wójta zaplanowano na 23 kwietnia

  • Na 23 kwietnia Komisarz Wyborczy w Olsztynie rozpisał referendum odwoławcze w Gietrzwałdzie (warmińsko-mazurskie).
  • W głosowaniu mieszkańcy będą decydować o losach wójta Marcina Sieczkowskiego.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 25% mieszkańców.

Komisarz Wyborczy w Olsztynie 6 marca postanowił o rozpisaniu referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy Gietrzwałd Marcina Sieczkowskiego przed upływem kadencji. Zgodnie z decyzja Komisarza głosowanie referendalne ma odbyć się 23 kwietnia. Przy urnach mieszkańcy gminy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Marcina Sieczkowskiego Wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji?”. Postanowienie komisarza Wyborczego zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego 6 marca.

Kalendarz referendalny

W swoim postanowieniu Komisarz określił:

  • wzór oraz treść karty do głosowania;
  • wzór i treść nakładki na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille´a;
  • terminy wykonania czynności związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego (kalendarz).

Zgodnie z kalendarzem do 24 marca będzie można zgłaszać Komisarzowi Wyborczemu kandydatów na członków gminnej i obwodowych komisji do spraw referendum. Komisarz będzie musiał powołać gminną komisję do spraw referendum w Gietrzwałdzie najpóźniej do 29 marca. Do 2 kwietnia Komisarz ustali skład obwodowych komisji do spraw referendum. Do tego samego dnia sporządzony będzie spis osób uprawnionych do udziału w referendum. Również do 2 kwietnia osoby niepełnosprawne uprawnione do udziału w referendum będą mogły zgłaszać Wójtowi Gminy Gietrzwałd zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Ostatnim dniem na składanie przez osoby uprawnione do udziału w wniosków o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania będzie 18 kwietnia. Cisza wyborcza przed referendum rozpocznie się o północy w piątek 21 kwietnia. Głosowanie odbędzie się w niedzielę (23 kwietnia) od 7.00 do 21.00.

Walka o frekwencję

Główne zadanie jakie stoi przed inicjatorami głosowania to zachęcenie w najbliższych tygodniach jak największej liczby mieszkańców gminy do udziału w referendum. Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.

W 2014 r. w Gietrzwałdzie w drugiej turze wyborów na wójta spośród 4912 uprawnionych do głosowania do urn poszło 2049 osób. Dało to frekwencje na poziomie 41.71%. Żeby planowane referendum było ważne zagłosować musi przynajmniej 1230 osób co daje około 25% ogółu wyborców.

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 37 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Gietrzwałdzie będzie czwartym plebiscytem odwoławczym na Warmii i Mazurach. Wcześniej nieudane inicjatywy odbyły się w Ełku (8 maja 2016 r.), Wilczętach (9 października 2016 r.) i Dąbrównie (19 lutego 2017 r.).

Powody referendum

Konflikt na linii wójt – mieszkańcy w Gietrzwałdzie narastał już od dłuższego czasu. Wszystko na poważnie rozpoczęło się wtedy gdy wójt odwołał dyrektorkę szkoły podstawowej Teresę Kochanowską. Po drugie zwolniony został Paweł Jarząbek – szef Gminnego Ośrodka Kultury, któremu jak sam podkreśla nie przedstawiono żadnych merytorycznych uwag do co do jego pracy.

Wydarzeniem, które definitywnie przesądziło o mobilizacji mieszkańców było postawienie przez olsztyńską prokuraturę wójtowi blisko 200 zarzutów dotyczących podrabiania projektów decyzji administracyjnych. Wójt Gietrzwałdu miał się tego dopuścić od maja 2011 do maja 2014 roku czyli w okresie kiedy jeszcze nie piastował urzędu wójta.

You May Also Like

One thought on “W Gietrzwałdzie referendum w sprawie odwołania wójta zaplanowano na 23 kwietnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *