W Gietrzwałdzie głosują w sprawie odwołania Wójta Marcina Sieczkowskiego

 

  • Dziś w Gietrzwałdzie (warmińsko-mazurskie) od 7.00 trwa referendum lokalne odwoławcze.
  • W głosowaniu mieszkańcy decydują o losach Wójta Marcina Sieczkowskiego.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 25% mieszkańców.

W głosowaniu mieszkańcy odpowiadają na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Marcina SIECZKOWSKIEGO Wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji?”.

Głosowanie

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00; głosować będzie można do 21.00. Każdy z mieszkańców, który będzie chciał wypowiedzieć się w sprawie odwołania Wójta Sieczkowskiego będzie mógł to zrobić w jednym z sześciu lokali wyborczych. Na siedziby komisji referendalnych zostały wyznaczone:

  • świetlica wiejska Pod Lipą w Gronitach (ul. Olsztyńska 21) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 1,
  • Szkoła Podstawowa w Sząbruku (ul. Samulowskiego 11) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 2,
  • świetlica wiejska w Unieszewie (ul. Lipowa 2) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 3,
  • Gietrzwałdzki Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie (ul. Kościelna 1) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 4,
  • Szkoła Podstawowa w Biesalu (Biesal 59) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 5,
  • Dom Pomocy Społecznej w Grazymach (Grazymy 1) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 6.

Cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania w Gietrzwałdzie trwa cisza wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.

W 2014 r. w Gietrzwałdzie w drugiej turze wyborów na Wójta spośród 4912 uprawnionych do głosowania do urn poszło 2049 osób. Dało to frekwencje na poziomie 41.71%. Żeby planowane referendum było ważne zagłosować musi przynajmniej 1230 osób co daje około 25% ogółu wyborców.

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 38 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Gietrzwałdzie będzie czwartym plebiscytem odwoławczym na Warmii i Mazurach. Wcześniej nieudane inicjatywy odbyły się w Ełku (8 maja 2016 r.), Wilczętach (9 października 2016 r.) i Dąbrównie (19 lutego 2017 r.).

You May Also Like

One thought on “W Gietrzwałdzie głosują w sprawie odwołania Wójta Marcina Sieczkowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *