W Dąbrównie wójt Zwaliński zostaje. Referendum nieważne

  • W Gminie Dąbrówno (warmińsko-mazurskie) w niedzielę (19 marca) odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Piotra Zwalińskiego.
  • W referendum zagłosowało ledwie 6,34% mieszkańców.
  • Żeby referendum było ważne do urn musiało pójść około 35%.

W niedzielę 19 lutego w Gminie Dąbrówno odbyło się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy gminy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Piotra ZWALIŃSKIEGO Wójta Gminy Dąbrówno z funkcji Wójta?”

Wynik głosowania

Wyborcy głosowali od godziny 7.00 do 21.00 w czterech lokalach wyborczych: w Gminnym Centrum  Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie, w Świetlicy Wiejskiej w Gardynach, Publicznej Szkole Podstawowej w Marwałdzie i Świetlicy Wiejskiej w Saminie.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 spośród osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. I tak wybory samorządowe w 2014 r. w Dąbrównie rozstrzygnęły się w pierwszej turze (startowało dwóch kandydatów). W głosowaniu na 3437 uprawnionych do urn poszły 2035 osoby. Dało to frekwencje na poziomie 59%. Żeby niedzielne referendum odwoławcze było ważne zagłosować musiało minimum 1221 osób. Oznacza to, że frekwencja musiała przekroczyć 35%.

Do udziału niedzielnym referendum uprawnione było 3409 osób. Do urn wyborczych udało się jednaj tylko 216 mieszkańców. Dało to niską frekwencję 6,34%. Głosów ważnych naliczono 211; 5 głosów uznano za nieważne. Zdecydowana większość z głosujących opowiedziała się za odwołaniem wójta Zwalińskiego – 183 głosy (86,73%). Za pozostaniem wójta na stanowisku opowiedziało się 28 mieszkańców (13,27%). Ta ostatnia statystyka nie zmienia faktu, że niedzielne głosowanie referendalne okazało się sukcesem wójta Zwalińskiego.

Statystyki coraz gorsze

Referendum w Dąbrównie było 35 głosowaniem odwoławczym jakie zostało przeprowadzone w aktualnej kadencji. Tylko 3 spośród tych głosowań były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Na terenie samej Warmii i Mazur w tej kadencji próbowano bezskutecznie odwołać jeszcze władze Ełku (8 maja 2016 r.) i gminy Wilczęta (9 października 2016 r.).

Historia inicjatywy

Formalnie inicjatywa przeprowadzenia referendum odwoławczego w gminie Dąbrówno rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2016 r. Inicjatorzy mieli wtedy 60 dni na zebranie około 350 podpisów mieszkańców popierających pomysł odwołania wójta Zwalińskiego. Zadanie to wykonali bardzo szybko. Wniosek o przeprowadzenie referendum już 9 grudnia 2016 r. trafił do komisarza wyborczego w Elblągu. Ten z kolei miał 30 dni na zbadanie czy procedura została przeprowadzona we właściwy sposób a pod wnioskiem podpisała się wystarczająca grupa mieszkańców gminy. Komisarz 2 stycznia 2017 r. postanowienia o przeprowadzeniu referendum. Głosowanie wyznaczono na 19 lutego 2017 r.

A właściwie jakie są powody referendum?

Prawdopodobnie przyczyną konfliktu w Dąbrównie było zwolnienie dyrektora Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego. W odpowiedzi na to zdarzenie grupa mieszkańców postanowiła zainicjować procedurę referendalną. Jako powody odwołania podano między innymi: mobbing, bezpodstawne zwalnianie pracowników, nierealizowanie obietnic przedwyborczych, złe zarządzanie gminą i nepotyzm.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *