W Dąbrównie trawa referendum w sprawie odwołania wójta Zwalińskiego

  • W Gminie Dąbrówno (warmińsko-mazurskie) od godziny 7.00 trwa referendum w sprawie odwołania wójta Piotra Zwalińskiego.
  • Głosować będzie można do godziny 21.00 w czterech lokalach wyborczych.
  • Referendum będzie ważne jeśli frekwencja wyniesie minimum 35%.

Od godziny 7.00 w Dąbrównie trwa referendum odwoławcze. W głosowaniu mieszkańcy odpowiadają na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Piotra ZWALIŃSKIEGO Wójta Gminy Dąbrówno z funkcji Wójta?”

Głosowanie

Wyborcy, którzy chcą zagłosować mogą to zrobić w jednym z czterech lokalów wyborczych, które znajdują się w Gminnym Centrum  Kulturalno-Biblioteczne w Dąbrównie, Świetlicy Wiejskiej w Gardynach, Publicznej Szkole Podstawowej w  Marwałdzie i w Świetlicy Wiejskiej w Saminie. Głosowanie zakończy się o godzinie 21.00.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (17 lutego 2017 r.) do zakończenia głosowania w Dąbrównie trwa cisza wyborcza. Podczas jej trwania zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 spośród osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. I tak wybory samorządowe w 2014 r. w Dąbrównie rozstrzygnęły się w pierwszej turze (startowało dwóch kandydatów). W głosowaniu na 3437 uprawnionych do urn poszły 2035 osoby. Dało to frekwencje na poziomie 59%. Żeby referendum odwoławcze było ważne zagłosować musi minimum 1221 osób. Oznacza to, że frekwencja misi przekroczyć aż 35%.

Statystyki

Dotychczas w skali kraju (w kadencji 2014-2018) odbyły się 34 referenda odwoławcze. Tylko 3 spośród nich były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Na terenie Warmii i Mazur w tej kadencji próbowano bezskutecznie odwołać władze Ełku (8 maja 2016 r.) i gminy Wilczęta (9 października 2016 r.).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *