W Bytomiu referendum w sprawie odwołania Prezydenta Bartyli odbędzie się 3 grudnia

 

  • W Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego ukazało się postanowienie Komisarza Wyborczego w Katowicach z 17 października o przeprowadzeniu referendum lokalnego w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Bytomia.
  • Głosowanie odwoławcze odbędzie się 3 grudnia.
  • Referendum będzie ważne jeśli frekwencja przekroczy około 20%.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 19 października ukazało się postanowienie Komisarza Wyborczego w Katowicach o przeprowadzeniu referendum lokalnego w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Bytomia. Datę referendum wyznaczono na 3 grudnia. W głosowaniu mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Damiana Bartyli z funkcji Prezydenta Bytomia przed upływem kadencji?”

Kalendarz czynności referendalnych

W swoim postanowieniu Komisarz określił:

  • wzór oraz treść karty do głosowania;
  • wzór i treść nakładki na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille´a;
  • terminy wykonania czynności związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego (kalendarz).

Zgodnie z kalendarzem do 3 listopada będzie można zgłaszać Komisarzowi Wyborczemu w Katowicach kandydatów na członków miejskiej oraz obwodowych komisji do spraw referendum. Komisarz powoła Miejską Komisję do Spraw Referendum w Bytomiu do 8 listopada. Z kolei do 12 listopada zostaną powołane obwodowe komisje referendalne. Do tego samego dnia trzeba zgłosić Prezydentowi Bytomia zamiar głosowania korespondencyjnego. Dopisanie się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze miasta Bytom będzie możliwe do 28 listopada. Kampania referendalna zakończy się o północy 1 grudnia. Samo głosowanie zostanie przeprowadzone 3 grudnia (niedziela) pomiędzy godziną 7.00 a 21.00.

Walka o frekwencje

Celem zwolenników odwołania Prezydenta Bartyli w kampanii poprzedzającej głosowanie będzie nakłonienie jak największej liczby mieszkańców do udziału w referendum. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w sprawie odwołania prezydenta miasta jest ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborach. Wybory prezydenckie w Bytomiu w 2014 r. rozstrzygnęły się w I turze. W głosowaniu wzięło udział 43627 mieszkańców. Żeby głosowanie referendalne było ważne przy urnach musi się stawić minimum 26177 osób. Oznacza to, że frekwencja podczas głosowania odwoławczego będzie musiała osiągnąć około 20%

Statystyki referendalne

W aktualnej kadencji samorządów odbyły się 44 referenda w sprawie odwołanie wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Z tego 4 głosowania zakończyły się odwołaniem tych organów. Na terenie województwa śląskiego odbyły się 3 referenda w sprawie odwołania organów wykonawczych: w Pankach (5 marca 2017 r.), Szczekocinach (7 sierpnia 2016 r.) i w Porębie (10 stycznia 2016 r.). Wszystkie z tych głosowań były nieważne z uwagi na zbyt małą frekwencję.

You May Also Like

One thought on “W Bytomiu referendum w sprawie odwołania Prezydenta Bartyli odbędzie się 3 grudnia

  1. Nie pojmuję jak ktoś taki mógł wygrac drugą kadencję w pierwszej turze. Jakich my mamy wyborców świat nie widział. Oby chociaż w referendum dopisali i czym prędzej odwołali gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *