W Brzegu możliwe referendum w sprawie budowy wiezienia

  • W Brzegu (opolskie) Ministerstwo Sprawiedliwości planuję budowę zakładu karnego.
  • Inwestycja budzi sprzeciw części mieszkańców.
  • Możliwe, że w sprawie budowy więzienia zorganizowane zostanie referendum lokalne.

 

O budowie w Brzegu wiezienia mówi się oficjalnie od końca zeszłego roku. Początkowo inwestycja miała być zlokalizowana w Opolu. Prowadzone negocjacje nie zakończyły się jednak wiążącymi ustaleniami.

Ministerstwo planuje

Nowe więzienie według przedstawicieli resortu sprawiedliwości ma być jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie. Na cały kompleks mają sie składać również hale produkcyjne z miejscami pracy dla osadzonych oraz więzienny szpital. Docelowo w zakładzie karnym ma przebywać około tysiąca osadzonych. Z tego około połowa ma na terenie wiezienia pracować.

Mieszkańcy nie chcą wiezienia

Inwestycja budzi sprzeciw części mieszkańców. Najczęściej pojawiającym się zarzutem jest to, że sprawa budowy więzienia nie była z nimi konsultowana. Kontrowersje budzi również sama planowana lokalizacja inwestycji. Dodatkowo w opinii części mieszkańców błędne są argumenty Ministerstwa Sprawiedliwości, które twierdzi, że nowe więzienie będzie „kołem zamachowym dla brzeskich przedsiębiorców”. Potwierdzeniem tego stanowiska ma być to, że brzescy przedsiębiorcy nie dostarczają wielu usług i towarów do aktualnie funkcjonującego więzienia w centrum miasta

Jak może wyglądać procedura referendalna?

Wszystko zależy od tego kto będzie inicjatorem referendum. Jeśli do głosowania będą chcieli doprowadzić sami mieszkańcy Brzegu to będą musieli pod pomysłem referendum zebrać podpisy 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Oznacza to obowiązek uzyskania około 3 tys. podpisów. Zebranie podpisów musiało zostać zakończone w ciągu 60 dni. W dalszej kolejności wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z zebranymi podpisami powinien trafić do Rady Miejskiej w Brzegu, która ostatecznie będzie podejmować decyzję o przeprowadzeniu głosowania.

O referendum może również zdecydować sama rada, która może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu głosowaniu. Ta droga pozwala na zdecydowanie szybsze podjecie decyzji o ewentualnym plebiscycie.

Frekwencja i tak będzie najważniejsza

Gdyby ostatecznie doszło do głosowania referendalnego jego ważność będzie uzależniona od uzyskania odpowiedniej frekwencji. Dla tego typu referendów próg wynosi 30%. Oznacza to, że ewentualne referendum będzie ważne jeśli przy urnach pojawi się około 9 tys. uprawnionych mieszkańców Brzegu.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *