W Bielsku – Białej chcą referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej

W ostatnich latach środowiska lokalne bardzo często kwestionują zasadność istnienia straży gminnych (miejskich). Na bazie tych wątpliwości formacje te zlikwidowano między innymi w Stalowej Woli, Radomsku Redzie i Grajewie. W kolejnych ośrodkach pomysły takie będą się pojawiać. Procesowi temu będzie sprzyjać zbliżająca się kampania poprzedzająca jesienne wybory samorządowe. Aktualnie procedura inicjowania referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej rozpoczęta została w Bielsku – Białej. Z inicjatywą taką wystąpili członkowie Kongresu Nowej Prawicy, którzy 18 czerwca br. złożyli w Urzędzie Miejskim w Bielsku – Białej powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną.

Od momentu powiadomienia inicjator referendum ma 60 dni na zebranie wystarczającej ilości podpisów osób popierających inicjatywę. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że aby referendum mogło dojść do skutku, działacze Kongresu Nowej Prawicy muszą zebrać ok. 15 tys. podpisów. Wstępnie zaproponowano aby ewentualne referendum odbyło się łącznie z wyborami samorządowymi.

Jak twierdzi Wiesław Lewicki, przedstawiciel inicjatora referendum, głównym powodem wystąpienia z inicjatywą jest wykonany w lutym 2014 r. sondaż wśród mieszkańców Bielsko – Białej, w którym ponad 90% pytanych osób wypowiedziało się negatywnie na temat istnienia tej formacji. Zdaniem organizatorów Straż Miejska w Bielsku – Białej pochłaniając znaczne koszty swojego istnienia nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Z racji, że podobne inicjatywy najczęściej kończą się niepowodzeniem z uwagi na nieuzyskanie wymaganej w głosowaniu frekwencji na termin ewentualnego referendum wskazano dzień jesiennych wyborów samorządowych.

Inicjator referendum zapewnia, że jest gotowy do akcji zbierania podpisów poparcia pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Podpisy te można będzie składać w kilku punktach stacjonarnych na terenie miasta. Wolontariusze będą również bezpośrednio odwiedzać mieszkańców w ich domach.

Inicjatywa w Bielsku – Białej nie jest pierwszą organizowaną przez Kongres Nowej Prawicy. Podobne działania przeprowadzone w Żywcu nie doprowadziły do zamierzonego skutku z powodu zebrania przez inicjatorów niewystarczającej liczby podpisów. Referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej udało się z kolei przeprowadzić w Pszczynie. Nie było jednak ono ważne z powodu niskiej frekwencji (ok. 14 %).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *