W Barcinie zbierają podpisy pod referendum w sprawie odwołania władz gminy

 

  • W Gminie Barcin (pow. żniński) mieszkańcy chcą referendum w sprawie odwołania władz.
  • Inicjatorzy 9 marca złożyli zawiadomienie o rozpoczęciu zbierania podpisów.
  • Referendum będzie rozpisane gdy poprze je 10% mieszkańców.

Barciany to nieduża gmina położona na terenie powiatu żnińskiego w województwie kujawsko-pomorskim. W ostatnich tygodniach na forum Gminy toczy się dyskusja dotycząca losów dwóch szkół. W planach władz Gminy była likwidacja lub reorganizacja tych placówek. To z kolei nie podoba się mieszkańcom.

Inicjator zaczął działać

Formalinie inicjatywa referendalna się już zaczęła. Do Urzędu Gminy i do Komisarza Wyborczego 9 marca wpłynęło pismo w sprawie powołania inicjatora referendum, którym jest grupa 23 mieszkańców. Pełnomocnikiem inicjatora został Lech Gałęzewski.

Zbiórka podpisów

Pierwszym i najważniejszym zadaniem inicjatora referendum jest zebranie podpisów pod wnioskiem referendalnym. Zgodnie z prawem musi to być przynajmniej 10% liczby mieszkańców uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że w Gminie Barcin będzie trzeba zebrać około 1200 podpisów. Inicjator ma na to 60 dni.

Co dalej?

Jeśli podpisy zostaną zebrane to wniosek o przeprowadzenie referendum trafi do Komisarza Wyborczego. Ten z kolei będzie miał miesiąc na analizę wniosku i weryfikację prawidłowości zebranych podpisów. Jeśli inicjatorzy szybko zbiorą podpisy to jest szansa, że referendum zostanie przeprowadzone jeszcze przed wakacjami.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *