Sadki głosują. Referendum w sprawie odwołania wójta Gryniewicza trwa

  • Dziś w Gminie Sadki (kujawsko-pomorskie) trawa referendum w sprawie odwołania wójta Dariusza Gryniewicza.
  • Głosować można w dziesięciu lokalach wyborczych do 21.00.
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 25% uprawnionych mieszkańców.

Dziś od godziny 6.00 w Gminie Sadki trawa referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadają na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Dariusza Gryniewicza Wójta Gminy Sadki przed upływem kadencji?”. Głosować można do 21.00.

Głosowanie

Głosować można w dziesięciu obwodowych komisjach referendalnych: w Urzędzie Gminy w Sadkach, Szkole Podstawowej w Sadkach (ul. Mickiewicza 1), świetlicy w Samostrzelu, świetlicy w Bninie, świetlicy w Mrozowie, świetlicy w Radziczu, świetlicy w Dębionku, Szkole Podstawowej w Dębowie, świetlicy w Śmielinie i w Zespole Szkół Stowarzyszenia „Żakus” Anielinach.

Trwa cisza wyborcza

Od północy w piątek (24 lutego 2017 r.) w Sadkach trwa cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Jak zwykle walka toczyć się będzie o frekwencję

Ustawa o referendum lokalnym uzależnia ważność głosowania odwoławczego od przekroczenia progu frekwencji. Próg ten nie ma charaktery stałego. Żeby referendum było ważne zagłosować musi przynajmniej 3/5 liczby mieszkańców, która brała udział w wyborach odwoływanego organu.

Podczas wyborów samorządowych w 2014 r. wyścig o fotel wójta Gminy Sadki rozstrzygnął się podczas drugiej tury. Wtedy na 5732 uprawnionych do głosowania w lokalach wyborczych pojawiło się 2358 osób. Dało to frekwencję na poziomie 41,14%. Żeby referendum odwoławcze w Sadkach było ważne zagłosować musi przynajmniej 1415 mieszkańców gminy. Wynika z tego, że frekwencja powinna osiągnąć przynajmniej 25%.

Statystyki są brutalne

Dotychczas w skali kraju (w kadencji 2014-2018) odbyło się 35 referendów odwoławczych. Tylko 3 spośród nich były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Referendum w Gminie Sadki jest pierwszym w tej kadencji głosowaniem odwoławczym w województwie kujawsko-pomorskim.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *