Referendum w Warszawie. Czy Wojewoda z PiS pomógł radnym z PO

  • Wojewoda Mazowiecki 9 marca uchylił uchwałę warszawskich radnych w sprawie referendum na temat zmian granic Stolicy.
  • Rada Warszawy ma prawo odwołać się od rozstrzygnięcia Wojewody do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.
  • Radni ze Stolicy mogą ponownie podjąć uchwałę o rozpisaniu referendum wzorując się na analogicznej uchwale z podwarszawskiego Legionowa.
  • Uchwała w sprawie referendum w Legionowie była badana przez Wojewodę, który nie stwierdził w niej błędów.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zdecydował 9 marca o uchyleniu uchwały warszawskich radnych w sprawie referendum dotyczącego zmian granic Stolicy. Dla osób zajmujących się tematyką referendalną już po przyjęciu 6 lutego uchwały o rozpisaniu referendum głosami radnych Platformy Obywatelskiej wiadomym było, że sam dokument może być obarczony poważnymi błędami, które w konsekwencji doprowadzą do jego uchylenia. Najpoważniejszym zarzutem w tym kontekście był argument mówiący, że radni decydując się na referendum w sprawie granic Stolicy przegłosowali uchwałę bez wniosku mieszkańców Warszawy. Dodatkowo wątpliwości budziła ogólność zaproponowanego pytania.

Co zrobią warszawscy radni?

Przed radnymi Stolicy stoi ważna decyzja. Zgodnie z przepisami prawa mogą oni zaskarżyć rozstrzygniecie Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zaskarżenie decyzji Wojewody zapowiadali sami radni Platformy Obywatelskiej.

Decyzja o skardze na rozstrzygniecie Wojewody będzie miała swoje konsekwencje. Najważniejszą z nich jest kwestia daty referendum. Opinie warszawskich polityków, że ich celem jest przeprowadzenie głosowania jeszcze przed wakacjami w przypadku skierowania sprawy do sądu można uznać za co najmniej optymistyczne. Praktyka pokazuje, że sprawy referendalne w sądach mogą ciągnąć się miesiącami.

Dla warszawskich radnych odwołanie się od decyzji Wojewody do sądu ma jeszcze jeden minus. Nie mają oni gwarancji, że sąd stwierdzi, że Wojewoda się mylił. Gdyby sąd przyznał rację Wojewodzie byłaby to prestiżowa porażka warszawskich radnych, którzy forsowali obarczoną błędami uchwałę w sprawie referendum.

Czy Wojewoda z PiS pomógł radnym z PO?

Politycy Platformy Obywatelskiej niezależnie od merytorycznych podstaw krytykowali decyzję Wojewody Sipiery. Dla nich fakt, że Wojewoda reprezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości w sposób jednoznaczny dowodzi, że decyzja o uchyleniu uchwały o referendum, niezależnie od argumentów, będzie niczym innym jak „kneblowaniem ust mieszkańców Stolicy”.

Życie jest jednak przewrotne. Może się okazać, że Wojewoda bardzo pomógł warszawskim radnym z PO. Trzeba pamiętać, że Wojewoda Mazowiecki badając sprawę warszawskiej uchwały w sprawie referendum zajmował się jeszcze dwoma innymi analogicznymi uchwałami. Chodziło o dokumenty wydane w Podkowie Leśnej i Legionowie. W przypadku Podkowy Leśnej uchwała o referendum uchylona. Co ważne Wojewoda nie stwierdził błędów w uchwale w sprawie referendum z Legionowa; tam głosowanie odbędzie się 26 marca.

Jak mogą na tym skorzystać warszawscy radni? Mogą oni jeszcze raz przyjąć uchwałę o rozpisaniu referendum tym razem wzorując się na uchwale z Legionowa. To rozwiązanie jest o tyle kuszące, że referendum mogłoby być rozpisane jeszcze w maju.

Rozwiązanie pośrednie

Trzeci scenariusz jest połączeniem dwóch opisanych. Rada Warszawy może zaskarżyć decyzję Wojewody do sądu i jednocześnie podjąć nową uchwałę wzorując się na tej z Legionowa. Takie rozwiązanie ma jednak negatywne skutki. Trudno politycznie wyjaśnić, że radni jednocześnie popierają sprawę swojej pierwszej uchwały w sądzie i jednocześnie podejmują nową uchwałę. Po drugie mogłoby się okazać, że gdyby sąd zdecydowałby o ważności pierwszej uchwały i jednocześnie druga uchwała byłaby prawidłowa to w obrocie prawnym funkcjonowałyby dwie uchwały o referendum lokalnym. Ostatecznie można sobie wyobrazić sytuacje, że w sprawie zmian granic Stolicy musiałyby być przeprowadzone dwa referenda.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *