Referendum w sprawie przyszłości Pani Wójt Dębnicy Kaszubskiej. Decyzja już w niedzielę

  • W niedzielę 25 września 2016 r. w Dębnicy Kaszubskiej (pomorskie) odbędzie się referendum odwoławcze.
  • Mieszkańcy zdecydują czy chcą odwołać Iwonę Warkocką ze stanowiska Wójta Gminy.
  • Organizatorzy referendum zarzucają Wójt między innymi złą politykę kadrową i apodyktyczny styl sprawowania władzy.

W gminie Dębnica Kaszubska już w najbliższą niedzielę (25 września 2016 r.) odbędzie się referendum lokalne. W głosowaniu mieszkańcy będą decydować o losach Wójt Gminy Iwony Warkockiej.

Historia inicjatywy

Organizatorzy referendum rozpoczęli działania zmierzające do przeprowadzenia głosowania 10 maja 2016 r., kiedy złożyli do Komisarza Wyborczego w Słupsku powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy Dębnica Kaszubska przed upływem kadencji. Po zebraniu wystarczającej liczby podpisów 8 lipca 2016 r. pełnomocnik organizatorów przekazał Komisarzowi Wyborczemu w Słupsku wniosek o przeprowadzenie głosowania. Po analizie złożonych dokumentów 4 sierpnia 2016 r. Komisarz Wyborczy w Słupsku wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Datę głosowania ustalono na 25 września 2016 r.

Przebieg i ważność referendum

Samo głosowanie odbędzie się pomiędzy 7.00 a 21.00. Mieszkańcy będą oddawać swoje głosy w siedmiu obwodowych komisjach do spraw referendum. Trzy komisje zlokalizowane są na terenie Dębnicy Kaszubskiej; pozostałe komisje mają siedziby w Borzęcinie, Motarzynie, Gogolewie i Budowie.

O ważności głosowania zdecyduje frekwencja. Żeby decyzja mieszkańców była ważna do urn musi pójść 1964 osób; stanowi to około 26% uprawnionych do głosowania mieszkańców.

Powodem konfliktu złe wykonywanie zadań

Organizatorzy referendum uważają, że Wójt Warkocka źle wykonuje swoje zadania. Z informacji publikowanych w mediach lokalnych wynika, że najczęstszymi zarzutami kierowanymi pod adresem Wójt jest wdrożenie błędnej reformy gminnej oświaty, nieodpowiedzialna polityka kadrowa w urzędzie, apodyktyczny styl rządzenia oraz nieprowadzenie rewitalizacji centrum Dębnicy Kaszubskiej.

Statystyki

Tego samego dnia co w Dębnicy Kaszubskiej na terenie kraju odbędą się jeszcze dwa inne referenda odwoławcze. Do urn pójdą mieszkańcy Nowego Miasteczka (lubuskie) i Legnickiego Pola (dolnośląskie).

Niestety statystyki nie są przychylne dla organizatorów referendum. Dotychczas w kadencji 2014-2018 odbyły się 22 referenda odwoławcze. Z tego tylko w trzech przypadkach głosowania były ważne; w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie). W pozostałych przypadkach referenda były nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *