Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Boguszowa-Gorc przełożone z powodu koronawirusa

 

  • W niedzielę (15 marca) miało odbyć się referendum w sprawie odwołania Burmistrza Boguszowa-Gorc.
  • Z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu odwołał głosowanie.
  • Nowy termin referendum nie został jeszcze wyznaczony.

Referendum w sprawie odwołania Burmistrza Boguszowa-Gorc zaplanowane zostało na 15 marca. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego referendum się nie odbędzie.

Decyzja Komisarza Wyborczego

O zawieszeniu głosowania zdecydował Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu. Wczoraj (13 marca) wydał postanowienie w sprawie odwołania głosowania referendalnego. W dokumencie czytamy, że powodem takiej decyzji jest zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARSCoV-2. Nowy termin głosowania nie został jeszcze wyznaczony.

Powody odwołania

Bezpośrednim powodem referendum odwoławczego są zarzuty prokuratorskie dla burmistrza Jacka C. Kilka tygodni po wyborach samorządowych w 2018 r. został on zatrzymany na gorącym uczynku podczas brania łapówki. Od grudnia 2018 r. Jacek C. przebywa w areszcie.

Frekwencja

Niezależnie od daty referendum, najważniejsze w głosowaniu będzie osiągniecie wystarczającej frekwencji. Referendum będzie ważne jeśli do lokali wyborczych pójdzie minimum 3/5 osób, które brały udział w wyborach w 2018 r. W drugiej turze głosowania na burmistrza Boguszowa-Gorc brało udział 5147 wyborców. Żeby referendum odwoławcze było ważne zagłosować musi 3089 mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja musi wynosić około 25%.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *