Referendum w Dobrczu w sprawie odwołania władz gminy już się zaczęło

 

 • W Dobrczu (kujawsko-pomorskie) dziś trwa referendum lokalne.
 • W plebiscycie mieszkańcy decydują o losach Wójta Krzysztofa Szali i Rady Gminy.
 • Żeby referendum było ważne frekwencja musi wynieść około 26%.

Od godziny 7.00 mieszkańcy Gminy Dobrcz mogą się udać do lokali wyborczych żeby zagłosować w referendum odwoławczym. Na kartach do głosowania są dwa pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem KRZYSZTOFA FRANCISZKA SZALI Wójta Gminy Dobrcz przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Dobrcz przed upływem kadencji?”

Głosowanie

Wyborcy, którzy chcą zagłosować w referendum mogą to zrobić od godziny 7.00 do 21.00. Na potrzeby referendum utworzono 9 komisji wyborczych. Siedzibami komisji są:

 • Zespół Szkół w Dobrczu (ul. Długa 33) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 1,
 • Zespół Szkół w Kotomierzu (ul. Koronowska 2) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 2,
 • Zespół Szkół w Wudzynie (ul. Zamkowa 12) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 3,
 • Szkoła Podstawowa w Kozielcu (Kozielec 24) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 4,
 • Zespół Szkół w Borównie (ul. Szkolna 13) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 5,
 • Szkoła Podstawowa w Strzelcach Górnych (ul. Szkolna 6) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 6,
 • świetlica wiejska w Kusowie (ul. Gdańska 26) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 7,
 • Zespół Szkół w Dobrczu (ul. Długa 33) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 8,
 • świetlica wiejska w Wudzynku (ul. Główna 16) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 9.

Cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania w Dobrczu trwa cisza wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Walka o frekwencję

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.

W 2014 r. w Dobrczu w wyborach rady gminy na 6460 uprawnionych zagłosowało 2775 osób (42.96%). Z tego wynika, że głosowanie w sprawie odwołania rady będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 1665 mieszkańców (około 26% ogółu uprawnionych do głosowania). Jeśli chodzi o wybory na stanowisko wójta gminy Dobrcz to Krzysztof Szala zwyciężył w nich w pierwszej turze nie mając kontrkandydata. W głosowaniu wzięło wtedy 3488 osób na 8417 uprawnionych (41,44%). Żeby planowane referendum w sprawie odwołania wójta Szali było ważne zagłosować musi minimum 2093 mieszkańców (około 25% uprawnionych do głosowania).

Statystyka

Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 38 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).

Referendum w Dobrczu będzie jednocześnie drugim głosowaniem odwoławczym na Kujawach i Pomorzu. Wcześniej – 26 lutego 2017 r. – odbyło się nieudane referendum odwoławcze w Sadkach.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *