- W Dobrczu (kujawsko-pomorskie) dziś trwa referendum lokalne.
- W plebiscycie mieszkańcy decydują o losach Wójta Krzysztofa Szali i Rady Gminy.
- Żeby referendum było ważne frekwencja musi wynieść około 26%.
Od godziny 7.00 mieszkańcy Gminy Dobrcz mogą się udać do lokali wyborczych żeby zagłosować w referendum odwoławczym. Na kartach do głosowania są dwa pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem KRZYSZTOFA FRANCISZKA SZALI Wójta Gminy Dobrcz przed upływem kadencji?” i „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Dobrcz przed upływem kadencji?”
Głosowanie
Wyborcy, którzy chcą zagłosować w referendum mogą to zrobić od godziny 7.00 do 21.00. Na potrzeby referendum utworzono 9 komisji wyborczych. Siedzibami komisji są:
- Zespół Szkół w Dobrczu (ul. Długa 33) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 1,
- Zespół Szkół w Kotomierzu (ul. Koronowska 2) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 2,
- Zespół Szkół w Wudzynie (ul. Zamkowa 12) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 3,
- Szkoła Podstawowa w Kozielcu (Kozielec 24) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 4,
- Zespół Szkół w Borównie (ul. Szkolna 13) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 5,
- Szkoła Podstawowa w Strzelcach Górnych (ul. Szkolna 6) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 6,
- świetlica wiejska w Kusowie (ul. Gdańska 26) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 7,
- Zespół Szkół w Dobrczu (ul. Długa 33) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 8,
- świetlica wiejska w Wudzynku (ul. Główna 16) – Obwodowa Komisja do spraw Referendum nr 9.
Cisza wyborcza
Do zakończenia głosowania w Dobrczu trwa cisza wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.
Walka o frekwencję
Zgodnie z przepisami prawa głosowanie będzie ważne jeśli do urn wyborczych pójdzie przynajmniej 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.
W 2014 r. w Dobrczu w wyborach rady gminy na 6460 uprawnionych zagłosowało 2775 osób (42.96%). Z tego wynika, że głosowanie w sprawie odwołania rady będzie ważne jeśli zagłosuje przynajmniej 1665 mieszkańców (około 26% ogółu uprawnionych do głosowania). Jeśli chodzi o wybory na stanowisko wójta gminy Dobrcz to Krzysztof Szala zwyciężył w nich w pierwszej turze nie mając kontrkandydata. W głosowaniu wzięło wtedy 3488 osób na 8417 uprawnionych (41,44%). Żeby planowane referendum w sprawie odwołania wójta Szali było ważne zagłosować musi minimum 2093 mieszkańców (około 25% uprawnionych do głosowania).
Statystyka
Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 38 prób odwołania władz. Tylko trzy spośród nich okazały się ważne. Było to w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).
Referendum w Dobrczu będzie jednocześnie drugim głosowaniem odwoławczym na Kujawach i Pomorzu. Wcześniej – 26 lutego 2017 r. – odbyło się nieudane referendum odwoławcze w Sadkach.