Referendum odwoławcze w Tuliszkowie odbędzie się 8 grudnia

 

  • Komisarz Wyborczy w Koninie 23 października 2019 r. wydał postanowienie o rozpisaniu referendum odwoławczego w Tuliszkowie (woj. wielkopolskie).
  • Mieszkańcy podczas głosowania mają decydować o losach Rady Miejskiej.
  • Referendum odbędzie się 8 grudnia 2019 r.

Inicjatorem referendum w Tuliszkowie jest grupa mieszkańców gminy. 24 września 2019 r. złożyli oni do Komisarza Wyborczego w Koninie wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego  w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Tuliszkowie. Komisarz Wyborczy zbadał wniosek i uznał, że nie zawiera on błędów i spełnia wymogi ustawy o referendum lokalnym. Postanowienie o rozpisaniu referendum ukazało się w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego 23 października 2019 r.

Konflikt burmistrza z radą

Referendum w Tuliszkowie jest pokłosiem konfliktu między radnymi a burmistrzem Krzysztofem Romanem. Scenariusz w tym wypadku jest klasyczny dla tego typu sytuacji. W 2018 burmistrz Roman pokonuje w drugiej turze wyborów dotychczasowego włodarza gminy Grzegorza Ciesielskiego zbierając poparcie prawie 62% mieszkańców. Zwolennicy burmistrza nie zyskali jednak większości w radzie miejskiej. Taka konfiguracja w gminnych organach władzy stała się początkiem konfliktu. Spór się zaognił gdy radni zmniejszyli burmistrzowi wynagrodzenie.

Pomysł referendum

Inicjatorzy referendum zarzucają radzie., że to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za konflikt w gminie. Ich zdaniem rada nie ma chęci współpracy z burmistrzem, nie podejmuje działań powodujących rozwój gminy, blokuje inicjatywy mieszkańców i zadłuża gminę. Zdaniem przedstawicieli rady przytaczane przez inicjatorów argumenty są kłamstwami i mają ją zdyskredytować. Radni dziwią się też, że inicjatywę poparł burmistrz Roman. Według ich opinii może to świadczyć, że burmistrz nieoficjalnie był jednym z inicjatorów odwołania rady.

Frekwencja

W referendach lokalnych odwoławczych próg ważności zależy od frekwencji jaka była w ostatnich wyborach. Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach. W przypadku Tuliszkowa oznacza to, że referendum będzie ważne jeśli zagłosuje w nim około 36% uprawnionych.

Historia referendalna Tuliszkowa

Tuliszków ma swoje doświadczenia w dziedzinie referendów odwoławczych. W zeszłej kadencji (6 listopada 2016 r.) w gminie odbyło się referendum w sprawie odwołania urzędującego wtedy burmistrza Grzegorza Ciesielskiego. Głosowanie było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *