Referendum odwoławcze w Pywnicznej-Zdroju będzie 15 grudnia

 

  • Komisarz Wyborczy w Nowym Sączu 25 października 2019 r. wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Piwnicznej-Zdroju Dariusza Chorużyka.
  • Głosowanie referendalne ma się odbyć 15 grudnia 2019 r.
  • Referendum będzie ważne jeśli zagłosuje około 29,60%.

Inicjatorzy przeprowadzenia referendum odwoławczego w Piwnicznej-Zdroju złożyli wniosek o przeprowadzenie głosowania 29 września. Komisarz Wyborczy w Nowym Sączu po jego weryfikacji uznał, że dokument spełnia wszystkie ustawowe wymogi i ogłosił przeprowadzenie referendum.

Powody referendum

Inicjatorzy głosowania odwoławczego zarzucają burmistrzowi Dariuszowi Chorużykowi, że nie realizuje obietnic, które składał przed wyborami samorządowymi. Ich zdaniem burmistrz podejmuje decyzje na szkodę mieszkańców, źle zarządza miastem oraz lekceważy mieszkańców. Dodatkowo organizatorzy referendum zarzucają burmistrzowi podwyżkę opłat za odbiór śmieci oraz brak realizacji zapisów budżetu obywatelskiego.

Data głosowania i pytanie

Komisarz wyborczy rozpisał referendum na 15 grudnia 2019 r. Głosowanie będzie trwało od 7.00 do 21.00. Mieszkańcy podczas referendum odpowiadać będą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Dariusza Chorużyka Burmistrza Piwnicznej-Zdroju przed upływem kadencji?”

Frekwencja

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym referendum w Piwnicznej-Zdroju będzie ważne jeśli do głosowania pójdzie nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze burmistrza. Żeby planowane referendum odwoławcze było ważne do urn musi pójść przynajmniej 2502 mieszkańców gminy. Oznacza to, że próg frekwencji w referendum w sprawie odwołania burmistrza Chorużyka wynosił będzie około 29,60%.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *