Referendum odwoławcze w Nowym Miasteczku już w niedzielę

  • W niedzielę 25 września 2016 r. w Nowym Miasteczku (lubuskie) odbędzie się referendum odwoławcze.
  • W głosowaniu mieszkańcy zdecydują czy Burmistrz Danuta Wojtasik będzie stała dalej na czele miasta.
  • Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie około 36% uprawnionych mieszkańców.

W Nowym Miasteczku, w najbliższą niedzielę (25 września 2016 r.) mieszkańcy udadzą się do lokali wyborczych. W głosowaniu będą decydować o losach Burmistrz Danuty Wojtasik.

Wszystko zaczęło się w zeszłym roku

Historia referendum w Nowym Miasteczku sięga zeszłego roku. W dniu 17 grudnia 2015 r. pełnomocnik organizatora referendum powiadomił Burmistrza o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia głosowania. W dniu 12 lutego 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Zielonej Górze trafił wniosek o przeprowadzenie referendum, do którego załączone były karty z podpisami mieszkańców popierających pomysł. Ostatecznie 7 marca 2016 r. Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze wydał postanowienie, w którym jednak odrzucił wniosek mieszkańców. Jako powód takiej decyzji Komisarz wskazał zbyt małą liczbę zebranych podpisów. Organizatorzy się z tym nie zgodzili. Skierowali sprawę do sądu, który ostatecznie przyznał im rację. Wszystko stało się jasne 8 sierpnia 2016 r. Wtedy w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego opublikowane zostało postanowienie Komisarza Wyborczego w Zielonej Górze z dnia 5 sierpnia 2016 r. o przeprowadzeniu referendum. Datę głosowania wyznaczono na 25 września 2016 r.

Przebieg i ważność referendum

Zgodnie z przepisami prawa głosowanie odbędzie się pomiędzy 7.00 a 21.00. Mieszkańcy będą oddawać swoje głosy w siedmiu obwodowych komisjach do spraw referendum. Trzy komisje zlokalizowane są w Nowym Miasteczku. Pozostałe w Borowie Wielkim, Miłakowie, Popęszycach i Żukowie.

Najważniejsze będzie uzyskanie wystarczającej frekwencji. Żeby głosowanie było ważne do urn musi się udać  przynajmniej 1574 mieszkańców, co stanowi około 36% ogółu uprawnionych.

Co było powodem ogłoszenia referendum?

Osoby wspierające pomysł referendum wypowiadając się w lokalnych mediach najczęściej jako uzasadnienie odwołania Pani Burmistrz wskazują marazm jaki zapanował w mieście po ostatnich wyborach. Według nich brakuje nowych inwestycji a polityka kadrowa w urzędzie pozostawia wiele do życzenia. Sama Pani Burmistrz odrzuca zarzuty. Twierdzi, że akcja referendalna jest oparta na „kłamstwach, dezinformacji i pomówieniach”. W czasie kampanii referendalnej z tych przyczyn Burmistrz namawiała do bojkotu głosowania.

Statystyki

Tego samego dnia co w Nowym Miasteczku na terenie kraju odbędą się jeszcze dwa inne referenda odwoławcze. Do urn pójdą mieszkańcy Dębnicy Kaszubskiej (pomorskie) i Legnickiego Pola (dolnośląskie).

Niestety statystyki nie są przychylne dla organizatorów referendum. Dotychczas w kadencji 2014-2018 odbyły się 22 referenda odwoławcze. Z tego tylko w trzech przypadkach głosowania były ważne; w Chrzanowie (małopolskie), Trzebiatowie (zachodniopomorskie) i Sulmierzycach (wielkopolskie). W pozostałych przypadkach referenda były nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *