Rada miejska nie chce referendum w sprawie odwołania Burmistrza Boguszowa-Gorc

 

  • Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. na skutek prokuratorskich zarzutów dotyczących przyjęcia łapówki od grudnia zeszłego roku przebywa w areszcie.
  • Radni klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc” złożyli wniosek o rozpisanie referendum odwoławczego w mieście.
  • Uchwała o referendum rozpatrywana była na sesji 22 sierpnia.
  • Miejscy radni zdecydowali, że nie chcą referendum.

 

Pomysłodawcami przeprowadzenie referendum odwoławczego byli radni z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc”. Szanse na rozpisanie referendum przez radnych nie była duża, ponieważ wnioskodawcy w Radzie Miasta nie mają wymaganej większości.

Radni murem za Jackiem C.

Zgodnie z przepisami prawa, żeby rada miasta rozpisała referendum odwoławcze musi poprzeć to 3/5 radnych. Takiej większości na czwartkowej sesji nie udało się uzyskać. Za przeprowadzeniem referendum zagłosowało pięciu radnych z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc”. Trzech radnych wstrzymało się od głosu a pięciu głosowało przeciwko rozpisaniu referendum.

Co dalej?

Radni z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc” się nie poddają. Już teraz zapowiadają, że będą chcieli doprowadzić do referendum tylko inną drogą. Mowa tu o obywatelskiej inicjatywie, która jest niezależna od stanowiska radnych. W tym wypadku decyzję o referendum będzie podejmował komisarz wyborczy.

Procedura inicjatywy obywatelskiej

Jeśli referendum lokalne odwoławcze ma zostać przeprowadzone z inicjatywy mieszkańców to na początku pod pomysłem głosowania musi podpisać się 10% wyborców. Oznacza to, że w Boguszowie-Gorcach organizatorzy referendum będą musieli zebrać około 1200 podpisów. W dalszej kolejności wniosek trafia do komisarza wyborczego. Jeśli wniosek nie ma błędów i zebrano wystarczającą liczbę podpisów to komisarz rozpisuje głosowanie.

Frekwencja najważniejsza

Rozpisane referendum to połowa sukcesu. Najtrudniej przekroczyć próg frekwencji, który sprawi, że referendum będzie ważne. Żeby się tak stało do głosowania musi pójść 3/5 osób, które brały udział w wyborach. W drugiej turze głosowania na burmistrza Boguszowa-Gorc 5 listopada 2018 r. przy urnach pojawiło się 5147 wyborców. Żeby planowane referendum było ważne zagłosować musi 3089 mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja musiałaby wynosić około 25%.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *