Przedterminowe wybory Prezydenta Miasta Starachowice

Już za mniej niż cztery tygodnie w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) zostaną przeprowadzone przedterminowe wybory prezydenta miasta. Przypomnijmy, że wybory te związane są z uprawomocnieniem się w dniu 5 marca uchwały Rady Miasta w Starachowicach z 27 września 2013 r., zgodnie z którą mandat dotychczasowego prezydenta miasta, Pana Wojciecha Bernatowicza został wygaszony. Decyzja radnych miasta była podyktowana prawomocnym wyrokiem sądowym skazującym byłego już prezydenta miasta na karę 3,5 roku więzienia, 100 tys. zł grzywny, 8 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych i przepadek 95,5 tys. zł za branie łapówek.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2014 r. w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Starachowice w województwie świętokrzyskim (Dz. U. z 2014 r, poz. 327) zawierającego kalendarz wyborczy w dniu 25 marca 2014 r. upłynął termin zawiadomienia Komisarza Wyborczego o utworzeniu komitetów wyborczych. Zgodnie z treścią informacji przekazanej przez Komisarza Wyborczego w Kielcach I przyjęto zawiadomienie o utworzeniu następujących komitetów wyborczych:

  1. Komitet Wyborczy Nasze-Starachowice;
  2. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej;
  3. Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Starachowice;
  4. Komitet Wyborczy Wyborców Praworządni i Skuteczni;
  5. Komitet Wyborczy Wyborców Andrzeja Sendeckiego;
  6. Komitet Wyborczy Wyborców Małgorzaty Szlęzak;
  7. Komitet Wyborczy „Porozumienie Obywatelskie”;
  8. Komitet Wyborczy Wyborców „Starachowice bez układów”.

W myśl przywołanego powyżej kalendarza wyborczego w terminie do 4 kwietnia 2014 r. (do godz. 24.00) komitety wyborcze będą mogły zgłaszać miejskiej komisji wyborczej kandydatów na prezydenta do zarejestrowania. Od 14 kwietnia 2014 r. do dnia 25 kwietnia 2014 r. o godz. 24.00 komitety wyborcze będą mogły nieodpłatnie rozpowszechniać audycje wyborcze w programach telewizji publicznej i publicznego radia. Dzień 25 kwietnia 2014 r. będzie ostatnim dniem kampanii wyborczej. Samo głosowanie zostanie przeprowadzone 27 kwietnia 2014 r. w godzinach od 8.00 do 22.00.

Do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezydenta Starachowic jego funkcję pełni komisarz Bożena Szczypiór. Na to stanowisko wyznaczył ją w Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. Warto również przypomnieć, ze w Starachowicach w sierpniu 2012 r. odbyło się referendum lokalne w sprawie odwołania prezydenta Bernatowicza;. Inicjatywa ta jednak nie została uznana za ważną z powodu zbyt niskiej frekwencji.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *