Prezydent Lublina: referendum w sprawie górek czechowskich 7 kwietnia

 

  • Prezydent Lublina ogłosił, że planuje rozpisać w mieście referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.
  • Referendum miałoby się odbyć 7 kwietnia.
  • Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta.

Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina na zwołanej w czwartek (3 stycznia) konferencji prasowej zapowiedział, że planuje rozpisać w mieście referendum lokalne w sprawie przyszłości górek czechowskich. Głosowanie ma się odbyć 7 kwietnia.

Pytanie

W planowanym referendum mieszkańcy odpowiedzą na jedno pytanie:

„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów?”

Formalnie decyzja należy do miejskich radnych

Zgodnie z  ustawą o referendum lokalnym prezydent miasta samodzielnie nie może rozpisać referendum. Formalnie decyzję o referendum podejmuje rada miasta przyjmując odpowiednią uchwałę. Prezydent zapewnił, że projekt takiej uchwały skieruje na posiedzenie rady, które ma się odbyć 31 stycznia.

Frekwencja

Powodzenie inicjatywy referendalnej zależy od frekwencji, która będzie podczas głosowania. Jeśli do urn pójdzie przynajmniej 30% uprawnionych to głosowanie będzie ważne. Żeby referendum w Lublinie było ważne przy urnach powinno pojawić się około 80 tys. uprawnionych mieszkańców.

Górki czechowskie – wieloletni problem Lublina

Górki czechowskie to obszar naturalnych wzniesień i wąwozów w północnej części Lublina. Do lat 80-tych zlokalizowany był tam poligon. Od wielu lat w Lublinie toczy się dyskusja w jaki sposób zagospodarować te tereny. Prezydent Żuk w swojej jesiennej kampanii wyborczej obiecał, że o losie górek zdecydują sami mieszkańcy Lublina.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *