Od 7.00 w województwie podlaskim trwa referendum w sprawie lotniska

  • O 7.00 na terenie województwa podlaskiego rozpoczęło się referendum lokalne.
  • Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadają na pytanie: Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?
  • Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców (około 290 tysięcy osób).

O 7.00 na terenie województwa podlaskiego otworzone zostały lokalne wyborcze. Mieszkańcy mają w nich możliwość zagłosowania w referendum lokalnym w sprawie regionalnego portu lotniczego. Na kartach wyborczym widnieje następujące pytanie: „Czy jest Pan/i za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?”. Głosowanie zakończy się o 21.00.

Traw cisza wyborcza

Od północy w piątek (13 stycznia 2016 r.) do zakończenia głosowania na terenie Podlasia trwa cisza wyborcza. Zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Jak doszło do referendum?

Głosowanie jest bezpośrednim skutkiem decyzji Komisarza Wyborczego w Białymstoku, który 5 grudnia 2016 r. wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum wojewódzkiego w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego. Dokument ten jest z kolei wynikiem zapadłego 29 listopada 2016 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym sąd uznał, że nie ma przeszkód do zorganizowania głosowania referendalnego. Wyrok NSA kończył trwającą prawie dwa lata walkę inicjatorów referendum o przeprowadzenie głosowania.

Jak zwykle zadecyduje frekwencja

Oczywistym jest, że najważniejszym w podlaskiej inicjatywie jest osiągnięcie wystarczającej frekwencji. Referendum będzie ważne jeśli do urn pójdzie minimum 30% uprawnionych mieszkańców. Posiłkując się danymi z wyborów samorządowych w 2014 r. wynika, że na terenie województwa podlaskiego mieszka 960860 wyborców. Żeby zatem głosowanie było ważne zagłosować musi około 290 tysięcy osób.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *