- W Gminie Nieporęt (mazowieckie) trwa referendum lokalne.
- Mieszkańcy decydują czy chcą aby ich gmina stała się częścią „wielkiej Warszawy”.
- Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% mieszkańców (ok. 3200 osób).
Dziś w Gminie Nieporęt trwa referendum lokalne. W głosowaniu mieszkańcy decydują czy chcą żeby ich gmina była częścią powiększonej metropolii warszawskiej. O referendum zdecydowali miejsce radni, którzy w uchwale nr XXXIX/25/2017 z dnia 31 marca w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego wyznaczyli datę głosowania na 14 maja.
Głosowanie
Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 a zakończy się o 21.00. Oddać swój głos można w jednym z 13 lokali wyborczych. Na kartach do głosowania umieszczone zostało pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?”.
Trwa cisza wyborcza
Do zakończenia głosowania w Gminie Nieporęt trwa cisza wyborcza. Zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.
Frekwencja
Bolączką referendów lokalnych w Polsce jest to, że duża cześć z nich pozostaje nieważna z powodu zbyt niskiej frekwencji. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w Gminie Nieporęt będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że w referendum musi zagłosować około 3200 osób.
Historia referendum
Uchwała radnych z Gminy Nieporęt z dnia 31 marca była wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Na mocy projektu powołane miało zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obciąć miało 33 podwarszawskie gminy. Sam projekt okazał się poważnym problemem dla partii rządzącej. W zdecydowanej większości podwarszawskich samorządów lokalne władze w sposób krytyczny wypowiadały się na temat proponowanych zmian. W kilkunastu gminach zapadły również decyzje o referendach lokalnych w sprawie projektu. Nastroje wokół proponowanych zmian spowodowały, że PiS zdecydował się na wycofanie swojego projektu z prac sejmowych. Wniosek w tej sprawie 28 kwietnia został przekazany przez posła Jacka Sasina na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Wycofanie projektu z parlamentu dla części podwarszawskich gmin było impulsem do rezygnacji z przeprowadzania głosowań referendalnych. W gminie Nieporęt zdecydowano się jednak na przeprowadzenie referendum.