Nie będzie referendum w Łańcucie. Radni się wycofali

 

  • Rada Miasta Łańcuta 18 grudnia zdecydowała, że planowane na 20 stycznia referendum lokalne się nie odbędzie.
  • Pierwotnie radni w Łańcucie wyznaczyli datę referendum na 6 stycznia. Później zmieniono ją na 20 stycznia.
  • W referendum w Łańcucie mieszkańcy mieli się wypowiedzieć na temat zagospodarowania plant miejskich, miejsc parkingowych i strefy przyjaznej pieszym.

Zamieszanie w sprawie referendum lokalnego w Łańcucie trwa od połowy listopada. Na sesji zwołanej 15 listopada Rada Miasta Łańcuta (w starym, przedwyborczym składzie) zdecydowała, że w mieście odbędzie się referendum. Datę referendum wyznaczono na 6 stycznia. Decyzję o referendum zmienili radni nowej kadencji. Na sesji 28 listopada zapadła decyzja, że głosowanie zostanie przesunięte na 20 stycznia.

Trzecie głosowanie w sprawie referendum

W Łańcucie sprawdziło się powiedzenie „Do trzech razy sztuka”. Miejscy radni na sesji z 18 grudnia ponownie zajmowali się tematem referendum. Tym razem zapadła decyzja o wycofaniu się z referendum; radni uchyli swoje wcześniejsze uchwały (z 15 i 28 listopada). To oznacza, że nie będzie referendum w Łańcucie.

Powody wycofania się z referendum

Radni z Łańcuta wskazują, że są dwie przyczyny wycofania się z referendum. Pierwsza to wysokie koszty przeprowadzenia miejskiego głosowania. Drugi powód dotyczy zbyt ogólnego charakteru pytań. Radny Wrzesław Żurawski tłumaczy, że pytania referendalne trzeba rozszerzyć. Jego zdaniem pytania powinny być tak precyzyjne, żeby mieszkańcy wiedzieli, jaki będzie skutek decyzji podejmowanej w referendum. Burmistrz Łańcuta Rafał Kumek podkreślił, że referendum się odbędzie gdy powstanie spójna koncepcja zagospodarowania terenów wokół plant. Konkretna data jednak nie padła.

Pytania

W referendum mieszkańcy Łańcuta mieli odpowiadać na trzy pytania:

  1. Czy jest Pan/Pani za budową na plantach miejskich fontanny z rzeźbą patrona miasta Michała Archanioła?
  2. Czy zdaniem Pana /Pani w Łańcucie powinno powstawać więcej miejsc parkingowych?
  3. Czy jest Pan/Pani za stworzeniem przestrzeni przyjaznej pieszym w obrębie rynku Łańcuta (ul. Rynek: ul. Farna)?

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *