Legionowo w niedzielę głosuje w sprawie „wielkiej Warszawy”

 

  • W niedzielę (26.03) w Legionowie (mazowieckie) odbędzie się referendum lokalne.
  • Mieszkańcy będą decydować czy chcą aby ich miasto stało się częścią „wielkiej Warszawy”.
  • Głosowanie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% mieszkańców.

Już w najbliższą niedzielę w Legionowie odbędzie się referendum lokalne. W głosowaniu mieszkańcy mają zdecydować czy chcą żeby ich miasto stało się częścią powiększonej metropolii warszawskiej. O referendum zdecydowali legionowscy radni, którzy uchwałą nr XXVII/348/2017 z 8 lutego 2017 r. wyznaczyli datę głosowania na 26 marca.

Głosowanie

Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o godzinie 7.00 a zakończy się tego samego dnia o 21.00. Oddać swój głos będzie można w jednym z 24 lokali wyborczych. Na kartach do głosowania umieszczone będzie pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

Cisza wyborcza

Od północy w piątek (24 marca) rozpocznie się cisza wyborcza przed referendum. Będzie ona trwała do zakończenia głosowania. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.

Dodatkowo zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Frekwencja

Bolączką referendów lokalnych w Polsce jest to, że duża cześć z nich pozostaje nieważna z powodu zbyt niskiej frekwencji. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie w Legionowie będzie ważne jeśli do urn pójdzie 30% uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że w referendum musi zagłosować około 12,5 tys. osób.

Historia referendum

Uchwała legionowskich radnych z 8 lutego 2017 r. w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego była wyrazem sprzeciwu w stosunku do projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk nr 1259), który został złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. Na mocy projektu powołane miało zostać Miasto stołeczne Warszawa, które obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk  Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Wojewoda dopuści tylko głosowanie w Legionowie

Na zapytanie mieszkańców o ich zdanie w sprawie tzw. powiększenie Warszawy oprócz Legionowa zdecydowały się samorządy Warszawy i Podkowy Leśnej. W tych dwóch ostatnich przypadkach na referenda nie zgodził się jednak Wojewoda Mazowiecki. Według Wojewody tylko w przypadku Legionowa pytanie referendalne zostało zadane w sposób zgodny z prawem.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *