Koronawirus dalej paraliżuje referenda. Głosowania w Skale nie będzie

 

  • Referendum w Gminie Skała (woj. małopolskie) w sprawie odwołania wójta Wójtowicza było zaplanowane na 5 kwietnia 2020 r.
  • Z powodu zagrożenia koronawirusem Komisarz Wyborczy w Krakowie zawiesił głosowanie.
  • Nowa data referendum nie jest jeszcze znana.

Referendum odwoławcze w Skale zarządził Komisarz Wyborczy w Krakowie. Zrobił to na mocy swojego postanowienia z 24 lutego 2020 r. Głosowanie miało odbyć się 5 kwietnia 2020 r. Mieszkańcy przy urnach mieli odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Krzysztofa Wójtowicza z funkcji Burmistrza Miasta i Gminy Skała przed upływem kadencji?”

Epidemia a referendum

Od 20 marca 2020 r. na terenie kraju obowiązuje stan epidemii. Przeprowadzanie głosowania referendalnego w sytuacji powszechnego zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko jego zakażeniem. Te argumenty przekonały Komisarza wyborczego o zawieszeniu głosowania. W uzasadnieniu swojego postanowienia komisarz napisał, że przeprowadzenie referendum w związku z koniecznością przemieszczania się wyborców jak i ich styczności w lokalach wyborczych stwarza ryzyko rozpowszechniania się wirusa wśród mieszkańców całej Gminy Skała. Komisarz dodaje, że jego decyzja wynika z poczucia odpowiedzialności i troski o zdrowie i życie członków komisji oraz uczestników referendum i ich rodzin. Nowy termin głosowania ma zostać wyznaczony niezwłocznie po ustaniu przyczyny zawieszenia.

Wirus zawiesza referenda

Sytuacja związana z epidemią wirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że w kraju zawieszone zostały już cztery referenda odwoławcze. Oprócz głosowania Gminie Skała podobną sytuację mamy w Ostródzie (warmińsko-mazurskie), Gminie Dobra (zachodniopomorskie) i Boguszowie–Gorcach (dolnośląskie).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *