Kolejne nieważne referendum. W Sadkach wójt Gryniewicz zostaje

  • Wczoraj w Gminie Sadki (kujawsko-pomorskie) odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Dariusza Gryniewicza.
  • Żeby referendum było ważne do urn musiało pójść przynajmniej 25% uprawnionych mieszkańców.
  • Z nieoficjalnych danych wynika, że frekwencja wyniosła 14,88%.

Wczoraj w Gminie Sadki odbyło się referendum odwoławcze. Podczas głosowania mieszkańcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Dariusza GRYNIEWICZA Wójta Gminy Sadki przed upływem kadencji?”.

Wyniki głosowania

Żeby referendum odwoławcze w Sadkach było ważne zagłosować musiało przynajmniej 1415 mieszkańców gminy. Wynikało z tego, że frekwencja powinna osiągnąć przynajmniej 25%. Warunku tego nie udało się spełnić.

Z nieoficjalnych jeszcze danych wynika, że w we wczorajszym referendum zagłosowało 853 uprawnionych obywateli. Tym samym frekwencja wyniosła około 14,88%. Spośród głosujących 764 osoby opowiedziały się za odwołaniem wójta Gryniewicza. Przeciwko odwołaniu opowiedziało się 89 mieszkańców.

Powody inicjatywy

Referendum w Sadkach było pokłosiem konfliktu wójta Gryniewicza z gminnymi radnymi. Jednym z pierwszych akordów tego konfliktu było zatrudnienie przez wójta doradcy. Radnym nie podobało się to głównie z uwagi na wysoką pensję jaka przyznano zatrudnionej osobie. Niejako w odwecie rada podjęła decyzję o obniżeniu wynagrodzenia samemu wójtowi Gryniewiczowi.

Z formalnego punktu widzenia procedura referendalna została zainicjowana przez grupę mieszkańców gminy Sadki. Oni z kolei zarzucali wójtowi:

  • błędne ruchy kadrowe;
  • brak predyspozycji do pełnienia funkcji ;
  • utratę zaufania społecznego;
  • używanie niewłaściwego języka podczas publicznych debat;
  • działania na szkodę gminy.

Z przedstawianymi zarzutami nie zgadza się wójt Gryniewicz.

Coraz gorsze statystyki

Referendum w Sadkach było 36 głosowaniem odwoławczym jakie odbyło się w aktualnej kadencji na terenie kraju. Tylko 3 spośród nich były ważne. Było tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Referendum w Gminie Sadki było jednocześnie pierwszym w tej kadencji głosowaniem odwoławczym w województwie kujawsko-pomorskim.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *