Postępowanie administracyjne w przeciwieństwie do postępowania cywilnego czy karnego jest procedurą, z którą każdy prędzej czy później zetknie się. W polskim systemie prawnym procedura administracyjna uregulowana została w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zwanym dalej k.p.a. Kodeks w główniej mierze reguluje postępowania przed organami administracji rządowej i samorządowej. Przykładowo to właśnie w oparciu o k.p.a. rozstrzygane są sprawy regulowane w prawie budowlanym, z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego czy pomocy społecznej. Powszechność korzystania z przepisów postępowania administracyjnego sprawia, że znajomość tej gałęzi prawa jest szczególnie przydatna. Klasycznie wiedzę z tego zakresu można uzyskać korzystając z podręczników lub komentarzy. Praktyczny wymiar k.p.a. jednak poznać można najlepiej korzystając z opracowań zawierających wzory pism i dokumentów. Właśnie taka publikacja autorstwa Roberta Suwaja ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer.
Układ książki
Książka „Kodeks Postępowania Administracyjnego. Wzory pism i dokumentów” jest zbiorem wzorów pism, których podstawą prawną jest k.p.a. Wewnętrzny układ treści książki został oparty na budowie samego kodeksu. Kolejność wzorów pism i dokumentów opiera się na kolejności artykułów z k.p.a. Taki układ sprawia, że czytelnik w sposób intuicyjny jest w stanie poruszać się po publikacji. Odnalezienie konkretnych wzorów ułatwia spis treści, w którym oprócz nazwy konkretnego pisma znajduje się jego podstawa prawna z k.p.a.
Aż 135 wzorów pism i dokumentów
W książce wydawnictwa Wolters Kluwer znalazło się 135 wzorów pism. Każdy z nich zawiera opis konkretnego stanu faktycznego w oparciu o który dany dokument został stworzony. To z kolei ułatwia praktyczne poznanie cech danego pisma. Przykładowo, we wzorze postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania na wniosek organizacji społecznej mamy opisany stan faktyczny, w którym organizacja społeczna występuje do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie samowoli budowlanej. Z treści postanowienia dowiadujemy się, że odmowa organu była spowodowana tym, że statusowe cele organizacji społecznej nie mogły być uznane jako uzasadniające wniosek.
W sposób szczególny w publikacji potraktowano te pisma administracyjne, które są najistotniejsze i najczęściej wykorzystywane w praktyce. W zbiorze znalazło się m.in. sześć wzorów decyzji administracyjnych, szereg postanowień związanych z postępowaniem dowodowym oraz wzór odwołania od decyzji.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zbiorze wydawnictwa Wolters Kluwer znalazły się wzory pism, które wynikają z niedawnych zmian prawa np. wzór informacji o rezygnacji strony lub innego uczestnika postępowania z doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz oświadczenie doręczającego, iż odbierający pismo uchylił się od potwierdzenia dręczenia. Podstawy prawne wymienionych pism zostały zmieniane ustawą z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 11 maja 2014 r.
Bonusem dla każdego kto zdecyduje się na zakup książki jest możliwość dostępu do wzorów w wersji elektronicznej; ułatwi to pracę na wybranych wzorach. Korzystanie z elektronicznych wzorów umożliwia kod aktywacyjny znajdujący się w książce, który należy wpisać na podanej stronie internetowej.
Dla kogo wzory pism?
Z informacji umieszczonej na książce dowiadujemy się, że przeznaczona jest ona dla pracowników organów administracji publicznej, sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych, adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych oraz pozostałych pełnomocników stron i uczestników postępowań w sprawach administracyjnych, a także studentów prawa, administracji i przedsiębiorczości. W zasadzie należy się z tym zgodzić. Nie mniej jednak książkę należy szczególnie polecić pracownikom organów, stronom i uczestnikom postępowań a także studentom i aplikantom. Dla osób profesjonalnie związanych z postępowaniem administracyjnym (sędziów, adwokatów, radców prawnych) publikacja może stać się ciekawą propozycją uzupełniającą wiedzę związaną z zasadami konstruowania pism administracyjnych.
Kilka słów o autorze
Autorem książki „Kodeks Postępowania Administracyjnego. Wzory pism i dokumentów” Robert Suwaj – doktor nauk prawnych i adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Olbrzymim atutem publikacji jest fakt, że jej autor ma doświadczenie w pracy w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Białymstoku. Daje to gwarancję praktycznej wiedzy autora w zakresie prawidłowego konstruowania pism administracyjnych. Robert Suwaj jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego; warto tu wymienić choćby pozycje „Sądowa ochrona przed bezczynnością administracji publicznej” czy „Judycjalizacja postępowania administracyjnego”.